دبیر ستاد توسعه سلول بنیادی:

اکنون زمان صادرات محصولات رویان است

اکنون زمان صادرات محصولات رویان است به گزارش مداربسته، دبیر ستاد توسعه سلول بنیادی اظهار داشت: تا چند سال دیگر نیاز به قطعات پیوندی بیشتر خواهد شد بدین جهت تولید قطعات یدکی انسان ضرورت دارد.به گزارش مداربسته به نقل از مهر، امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان امروز در مراسم گرامیداشت روز جهانی خون بند ناف که در پژوهشگاه رویان انجام شد اظهار داشت: نگین انگشتر جهاد دانشگاهی پژوهشگاه رویان است.
وی با اشاره به زمان قاجار اظهار داشت: در آن زمان کشور به اندازه ۱۵۰ سال عقب افتاد و قطار صنعتی اروپا راه افتاد و ما جا ماندیم و هر چه دویدیم نرسیدیم.
دبیر ستاد توسعه سلول بنیادی افزود: رویان حالا در زمانی قرار گرفته که باید صادرات داشته باشد.
وی با اعلان اینکه سلول بنیادی یک رشته بین رشته ای است، اشاره کرد: این فناوری شانه به شانه مهندسی و بیولوژی بوده و لازم است که تیم مهندسی قوی در رویان شکل بگیرد.
حمیدیه اظهار داشت: تولید قطعات یدکی بدن انسان به سمتی می رود که بازار مهمی خواهد داشت. برای اینکه تا چند وقت دیگر مقرر است تصادفات رانندگی با هوشمندسازی خودرو ها و موارد مرگ مغزی کم شود و در ادامه آن کبد، کلیه اعضای پیوندی کم خواهد شد.
دبیر ستاد توسعه سلول بنیادی اشاره کرد: بدین جهت لازم است قطعات یدکی انسان ساخته شوند.
وی با تأکید بر این که تولید اعضای یدکی شروع شده اظهار داشت: این کار فقط مختص پزشکان علوم پایه سلولی نیست بلکه نیاز به مهندسانی دارد که در رشته های مختلف هستند تا بتوانند با بایو پرینترهای سه بعدی کار و پروژه هایی را پیش ببرند.
حمیدیه اضافه کرد: ما نمی توانیم خط و خطوطی بین علوم بکشیم و باید یک زبان مشترک ایجاد شود و جهاد دانشگاهی هم حمایت کند.
دبیر ستاد توسعه سلول بنیادی افزود: ۱۶ سال قبل به رویان تاکید داشتم که فقط به فکر خون بند ناف نباشند و ۸ سال قبل نیز متذکر شدیم به محصولات خون بند ناف متکی نباشند.
وی با اشاره به پالایشگاه ضایعات زایمانی اظهار داشت: هر چیزی که خدا آفریده دور انداختنی نیست؛ ۳۷ محصول از این ضایعات قابل تولید است.
دبیر ستاد توسعه سلول بنیادی افزود: باید بانک خون بند ناف طوری به تولید محصول از ضایعات زایمانی بپردازد که مشخص شود تولید این محصولات از ایران شروع شده است.
حمیدیه اظهار داشت: این علم برای ما عزت و افتخار می آفریند؛ امنیت و سلامت نباشد همه شرایط را تحت تأثیر قرار می دهد. امیدواریم با همکاران رویان برادرانه فعالیت نماییم تا نتیجه بگیریم.


منبع:

1401/08/27
14:18:02
5.0 / 5
296
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته