هوش سیال چیست؟

هوش سیال چیست؟ مداربسته: پژوهشگران کالج دانشگاهی لندن در مطالعه اخیرشان تعدادی از نواحی مغز را که برای تفکر سریع لازم هستند، شناسایی نمودند.


به گزارش مداربسته به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، بگفته دانشمندان، هوش سیال عامل تعیین کننده شناخت انسان است. این چیزی است که به ما کمک می نماید به موقعیت های غیرمنتظره واکنش نشان دهیم، ایده های جدید را تدوین نماییم و استراتژی های موفقیت را با دقت برنامه ریزی نماییم. تحقیقات نشان می دهد که هوش سیال بالا، شکوفایی حرفه ای، تحرک اجتماعی، سلامتی و طول عمر را پیش بینی می کند و همین طور با ظرفیت های شناختی قوی تر مانند حافظه مرتبط می باشد. حالا، تحقیقات جدید بخش هایی از مغز را که از توانایی ما برای فکر کردن سریع پشتیبانی می کند، شناسایی کرده است.
کالج دانشگاهی لندن اظهار نمودند که هوش سیال کلید تفکر فعال است، که تفکر فعال نیز مجموعه ای از فرآیندهای ذهنی پیچیده درگیر در انتزاع، بازداری، قضاوت، توجه و تولید استراتژی است. ما بطور روزانه بطورمثال هنگام رانندگی با ماشین یا سازماندهی یک مهمانی شام، از هوش سیال استفاده می نماییم.
پروفسور "لیزا سیپولوتی"(Lisa Cipolotti) عصب شناس و سرپرست تیم تحقیق از کالج دانشگاهی لندن اظهار داشت: یافته های ما برای نخستین بار نشان میدهد که نواحی لوب راست مغز برای عملکردهای سطح بالای هوش سیال مانند حل مسئله و استدلال، حیاتی هستند.
به رغم این که علم مدرن تا حد زیادی موافق است که هوش سیال جنبه کلیدی چیزی است که ما را انسان می کند، هنوز مشخص نیست که آیا این قابلیت های شناختی واحد است یا خوشه ای و این که ماهیت دقیق رابطه آن با مغز هنوز ناشناخته است. همین طور مطالعه این موضوعات برای دانشمندان بسیار دشوار است. بمنظور تعیین این که کدام بخش از مغز برای یک توانایی خاص لازمست، پژوهشگران می بایست بیمارانی را مطالعه می کردند که قسمتی از مغز آنها از بین رفته یا لطمه دیده بود.
پژوهشگران در این پروژه جدید در مجموع به بررسی ۲۲۷ بیمار پرداختند که تومور مغزی یا سکته مغزی را در بخش های خاصی از مغز خود تجربه کرده بودند. پژوهشگران این کار را با بهره گیری از ماتریس های پیش روندهٔ رِیوِن(Raven's Progressive Matrices) انجام دادند.
در مرحله بعد، پژوهشگران یک رویکرد جدید نقشه برداری نقص ضایعه را معرفی کردند که به تفکیک الگوهای آناتومیکی پیچیده لطمه های مغزی رایج مانند سکته کمک کرد. رویکرد منتخب نویسندگان مطالعه، روابط بین نواحی مغز مانند یک شبکه ریاضی شامل شبکه هایی که تمایل نواحی را با هم تحت تأثیر قرار می دهند را می دانست.
این استراتژی به تیم تحقیقاتی کمک کرد تا نقشه مغزی توانایی های شناختی را از الگوهای لطمه جدا کنند، که این امر نقشه برداری از بخش های مختلف مغز را تسهیل کرد و توانستند تعیین کنند که کدام بیماران در آزمایش هوش سیال باتوجه به لطمه هایشان بدتر عمل می کنند.
پژوهشگران گفتند: رویکرد ما که ترکیب نقشه برداری جدید با بررسی دقیق عملکرد ماتریس های پیش روندهٔ رِیوِن در نمونه بزرگی از بیماران است، اطلاعات مهمی در مورد اساس عصبی هوش سیال ارائه می کند. بررسی بیشتر کشف رابطه بین مغز و شناخت لازم است.
یافته های این مطالعه در مجله Brain انتشار یافته است.1401/10/11
15:51:07
5.0 / 5
263
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , دانشمند , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته