چین در راه رشد بیشتر در عرصه فضایی

چین در راه رشد بیشتر در عرصه فضایی مداربسته: مداربسته: چین می خواهد برنامه اکتشاف ماه خود امسال را بیش از پیش جلو ببرد.به گزارش مداربسته به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، وو ویرن (Wu Weiren) طراح ارشد برنامه اکتشاف ماه این کشور روز دوشنبه اعلام نمود که چین امسال برنامه فاز ۴ اکتشاف ماه خود همچون ماموریت برنامه ریزی شده برای بازگرداندن ۲ کیلوگرم نمونه از سمت پنهان ماه به زمین را پیش خواهد برد.

به گفته وو، چین با پرتاب ماموریت های چانگ ای-۶، چانگ ای-۷ و چانگ ای-۸ تحقیقات ماه خودرا ادامه خواهد داد. ماموریت چانگ ای-۶ مقرر است وظیفه بازگشت نمونه به زمین را تکمیل کند و ماموریت چانگ ای-۷ نیز شامل فرود در قطب جنوب ماه و شناسایی منابع آب خواهد بود.

ماموریت چانگ ای-۸ در حدود سال ۲۰۲۸ پرتاب خواهد شد و با همکاری چانگ ای-۷ برای ساخت یک مدل پایه از یک ایستگاه تحقیقاتی علمی در قطب جنوبی ماه همچون ابزارهای اکتشافی گوناگون مانند مدارگردها، کاوشگرها، سطح نشین ها و هواگردهای پرنده کار خواهدنمود.

چانگ ای-۵ که در سال ۲۰۲۰ پرتاب شد، تازه ترین ماموریت چین در ماه بود. کاوشگر آن در مجموع ۱۷۳۱ گرم نمونه خاک را از سمت پیدای ماه بازیابی کرد.

چین ۲۳ نوامبر سال ۲۰۲۰ کاوشگر چانگ ای-۵ خودرا به سمت کره ماه پرتاب کرد. این کاوشگر با هدف جمع آوری و بازگرداندن نمونه هایی از خاک و سنگ های ماه به زمین، توسط چین به فضا پرتاب شد. این کاوشگر بعد از ۱۱۲ ساعت سفر، در تاریخ ۲۸ نوامبر به مدار ماه وارد شد و سپس در ۱۷ دسامبر ۲۰۲۰ به زمین بازگشت. چانگ ای-۵ در مجموع ۱۷۳۱ گرم نمونه که عمدتاً سنگ و خاک بود را از سطح ماه جمع آوری کرده بود.

چین با این ماموریت موفقیت آمیز تبدیل به سومین کشوری شد که نمونه های قمری را چند دهه پس از ایالات متحده و شوروی سابق به زمین آورده است. آخرین ماموریت بازگرداندن نمونه ماه مربوط به ماموریت "لونا۲۴" (Luna ۲۴) اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۶ بود.

نمونه های قمری بازگردانده شده توسط ماموریت های آپولو و لونا همگی بیش از ۳ میلیارد سال قدمت دارند، اما نمونه های بازگردانده شده توسط چانگ ای-۵چین نسبتاً جوان هستند و تنها ۲ میلیارد سال سن دارند.
1401/11/19
12:27:38
5.0 / 5
332
تگهای خبر: علم , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته