تقویم قوم مایا رمزگشایی شد

تقویم قوم مایا رمزگشایی شد مداربسته: به گزارش مداربسته، پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی توانستند تقویم قوم مایا را رمزگشایی کنند.


به گزارش مداربسته به نقل از ایسنا و به نقل از پاپیولار مکانیک، چرخه ۸۱۹ روزه تقویم مایاها برای دهه ها دانشمندان را گیج کرده است اما پژوهش جدیدی نشان میدهد که این تقویم با چرخه های سیاره ای در یک بازه زمانی ۴۵ ساله مطابقت دارد. این دیدگاه، بسیار گسترده تر از هر دیدگاهی است که پیش تر جهت بررسی آن تلاش نموده بود.
دو پژوهشگر «دانشگاه تولین»(Tulane University) در این پروژه تاکید کردند که پژوهشگران تا آن زمان که دیدگاه خودرا گسترش نداده اند، هیچ گاه نمی توانند تقویم شمارش ۸۱۹ روزه را کاملا توضیح دهند.
پژوهشگران در توضیح این پروژه نوشتند: بااینکه پژوهش های پیشین بدنبال نشان دادن اتصالات سیاره ای برای شمارش ۸۱۹ روز بوده اند اما طرح چهار قسمتی و جهت رنگ آن برای تطابق با دوره های سینودیک سیارات قابل مشاهده بسیار کوتاه است. با افزایش طول تقویم به ۲۰ دوره ۸۱۹ روزه، الگویی پدیدار می شود که در آن دوره های سینودیک تمام سیارات، متناسب با نقاط ایستگاه در تقویم ۸۱۹ روزه بزرگتر است.
این بدان معناست که مایاها یک دیدگاه ۴۵ ساله از هم ترازی سیاره ها داشتند و آنرا در تقویمی رمزگذاری کردند که دانشمندان مدرن را به تعجب واداشت.
بااینکه فرهنگ مایاهای باستان انواع گوناگونی از تقویم را ارائه کرده اما چیزی که دانشمندان را بیش از همه گیج کرد، این تقویم ۸۱۹ روزه بود. پژوهشگران مدت ها بر این باور بودند که این تقویم با حرکات سیاره ای خصوصاً دوره های سینودیک مرتبط می باشد. با این وجود، هر سیاره کاملا متفاوت حرکت می کند و به نظر نمی رسد که تطبیق چندین سیاره در یک بازه ۸۱۹ روزه منطقی باشد اما زمانی که به آن در طول ۱۶۳۸۰ روز (تقریبا ۴۵ سال) نگاه کنید، منطقی است. این در مجموع، یک ۲۰ جدول زمانی ۸۱۹ روزه است.
سیاره عطارد همیشه نقطه شروع این خط زمانی پیچیده بوده است برای اینکه دوره سینودیک آن که ۱۱۷ روز است، به خوبی با ۸۱۹ مطابقت دارد. در هر حال، از آنجا باید برون یابی عدد ۸۱۹ را شروع نماییم و اگر ۲۰ چرخه ۸۱۹ را ترسیم کنید، می توانید هر سیاره کلیدی را در ترکیب قرار دهید.
مریخ ممکنست کلیدی برای طول کلی باشد. با یک دوره سینودی ۷۸۰ روزه، ۲۱ دوره دقیقا با ۱۶۳۸۰ یا ۲۰ چرخه ۸۱۹ روزه مطابقت دارد. سیاره زهره برای مطابقت با پنج شمارش ۸۱۹ روزه، به هفت دوره نیاز دارد. زحل دارای ۱۳ دوره متناسب با شش شمارش ۸۱۹ روزه و مشتری دارای ۳۹ دوره برای رسیدن به ۱۹ دوره ۸۱۹ روزه است.
ستاره شناسان مایا که شمارش ۸۱۹ روز را ایجاد کردند، بجای محدود کردن تمرکز خود به یک سیاره، آنرا به عنوان یک سیستم تقویمی بزرگ تر در نظر گرفتند که می توان از آن برای پیش بینی تمام دوره های سینود سیاره و همین طور نقاط تناسب با چرخه های آنها در سیاره بهره برد.
این پژوهش، در مجله Ancient Mesoamerica به چاپ رسید.
منبع:

1402/02/03
11:10:20
5.0 / 5
306
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته