دریم چیسر امسال می تواند به فضا برود

دریم چیسر امسال می تواند به فضا برود مداربسته: این یک لحظه کلیدی در یک پروسه طولانی برای هواپیمای فضایی «دریم چیسر»(Dream Chaser) است که بالاخره امسال می تواند برای نخستین بار به مدار زمین پرواز کند.


به گزارش مداربسته به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت سیرا اسپیس(Sierra Space) با موفقیت آزمایشی کلیدی را بر روی هواپیمای فضایی دریم چیسر(Dream Chaser) خود به انجام رسانده که برای حمل مسافران به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) و اوربیتال ریف(Orbital Reef)، یک ایستگاه مداری خصوصی که به دست شرکت بلو اوریجین(Blue Origin) متعلق به جف بزوس درحال توسعه است، طراحی شده است.
شرکت سیرا اسپیس مستقر در کلرادوی آمریکا در اطلاعیه ای مطبوعاتی اعلام نمود که برای نخستین بار هواپیمای فضایی خودرا با موفقیت به کار انداخته است. این نقطه عطف جدید به این معنا است که دریم چیسر تا انجام نخستین آزمایش پرواز مداری خود که هم اکنون برای امسال برنامه ریزی شده است، فاصله بسیاری ندارد.
یک هواپیمای فضایی جدید شبیه شاتل فضایی به زودی پرواز خواهد کرد
دریم چیسر به مدلول «دنبال کننده رویا» یک هواپیمای فضایی بطورکامل مستقل و قابل استفاده مجدد است که اندازه آن حدودا یک چهارم شاتل فضایی ناسا است و دارای یک کابین بادشونده به اندازه یک ساختمان است.
بگفته سیرا اسپیس، این هواپیمای فضایی قادر خواهد بود محموله ای تا ۵۴۴۳ کیلوگرمی را در مدار زمین حمل کند.
دریم چیسر با موشک ولکان سنتار(Vulcan Centaur) متعلق به ائتلاف پرتاب و راه اندازی(ULA) به مدار نزدیک زمین پرواز خواهدنمود و می تواند روی باندهای معمولی فرودگاهی فرود بیاید.
مهندسان در طول آزمایش اخیر، نیرویی را که توسط آرایه های خورشیدی دریم چیسر در طول پرواز مداری تولید می شود، شبیه سازی کردند.
تام وایس، مدیرعامل سیرا اسپیس در بیانیه این شرکت توضیح داد: این نقطه عطفی است که به آینده اشاره دارد و لحظه ای کلیدی در یک سفر طولانی برای دریم چیسر است. با این دستاورد مهم، هواپیمای فضایی دریم چیسر ما آماده است تا سفرهای فضایی تجاری را بازتعریف کند و فرصت های جدیدی را برای تحقیقات علمی، پیشرفت های فناوری و فرصت های اقتصادی در فضا باز کند.
شرکت سیرا اسپیس می خواهد برای نخستین بار دریم چیسر را حوالی پایان سال ۲۰۲۳ از مرکز فضایی کِنِدی در فلوریدای آمریکا پرتاب کند. این ماموریت به عنوان یک پرواز آزمایشی و همین طور یک ماموریت تدارکاتی به ایستگاه فضایی بین المللی برای ناسا عمل خواهدنمود.
بر اساس گزارش اسپیس نیوز، این شرکت درحال آماده شدن برای ارسال نخستین هواپیمای فضایی دریم چیسر خود موسوم به تناسیتی(Tenacity) به مرکز آزمایش نیل آرمسترانگ ناسا در اوهایو برای آزمایش پیش از نخستین پرتاب آنست.
تعویق احتمالی پرتاب دریم چیسر به سبب پیشرفت کند ولکان سنتار
همانطور که گفته شد، دریم چیسر مقرر است برای نخستین بار طی دومین ماموریت موشک ولکان سنتار به فضا پرواز کند. این در حالیست که نخستین ماموریت این موشک بزرگ که مقرر است دو ماهواره رقیب استارلینک از شرکت آمازون را در پروژه کویپر(Project Kuiper) به فضا پرتاب کند، با تاخیرهای مختلفی روبرو شده است.
بتازگی ائتلاف پرتاب و راه اندازی(ULA) اعلام نمود که از آزمایش آمادگی پرواز کلیدی در ۲۵ مه به سبب مشکل در سیستم احتراق موتور تقویت کننده موشک صرف نظر کرده است.
شرکت سیرا اسپیس اعلام نموده است که دریم چیسر در آینده می تواند در عرض حدودا سه روز به ایستگاه فضایی اوربیتال ریف برسد.
منبع:

1402/03/14
12:58:28
5.0 / 5
53
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته