آنچه در سال ۹۶ محقق شد؛

گام بلند محققان ایرانی در فناوری، از تولید دارو تا موقعیت یاب بومی

گام بلند محققان ایرانی در فناوری، از تولید دارو تا موقعیت یاب بومی مداربسته: دستاوردهای محققان و پژوهشگران در سال ۹۶، نشان از باروری نوآوری و فناوری می دهد كه می تواند اتفاقات خوبی را در سال های آینده برای كشور رقم بزند.به گزارش مداربسته به نقل از مهر، طی سال های اخیر تاكیدات فراوان روی اختراعات و تجاری سازی از جانب مسئولان كشوری سبب شده تا محققان بیش از گذشته توان خویش را به این مورد معطوف كنند تا بتوانند با تجاری سازی دستاوردهایشان در اقتصاد كشور سهیم باشند.
در زیر به بعضی از دستاوردهایی كه در سال ۹۶ از درخت فناوری به بار نشسته اشاره شده است؛
تولید پیش داروی ضد سرطان از گیاه «سرخدار»
محققان در پارك علم و فناوری استان فارس موفق به تولید پیش داروی ضد سرطان با نام «تاكسول» از گیاه «سرخدار» شدند. تاییدیه این پیش دارو از دانشگاه علوم پزشكی شیراز دریافت شده كه تولید آن پیشرفت قابل ملاحظه ای در تولید داروی اصلی سرطان به حساب می آید.

تولید دستگاه تنفس مصنوعی
خط تولید دستگاه تنفس مصنوعی مخصوص اتاق ICU كه برای اولین بار توسط یكی از شركت های دانش‎ بنیان فعال در حوزه پزشكی بوجود آمده است، از دستاوردهایی بود كه در سال ۹۶ با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور رونمایی گردید و به بهره برداری رسید.
نخستین خط تولید «ونتیلاتور» ICU برای تنفس مصنوعی بیماران برای اولین بار در ایران توسط یكی از شركت های دانش‎ بنیان فعال در حوزه تولید تجهیزات پزشكی افتتاح شد. دستگاه تنفّس مصنوعی یا وِنتیلاتور (Medical ventilator) دستگاهی است كه كار تنفس را برای بیمارانی كه به صورت موقت یا دائم دچار مشكلات تنفسی هستند انجام می دهد. به عبارت دیگر در ریه می دمد و درنگ می كند و بازدم خودبخود انجام می گردد.
تولید داروی درمان میگرن
داروی میگرن كات، به صورت اسپری بینی برای درمان میگرن توسط یكی از شركت های دانش بنیان مستقر در پارك فناوری پردیس به تولید رسید. میگرن كات (اسپری بینی) برای پیشگیری از حملات میگرنی استفاده می گردد و اثر تسكین دهنده حین بروز حمله سردرد را دارد. این دارو بعنوان نخستین داروی اپلیكیشن دار اختصاصی به حساب می آید.
خوراك پز خورشیدی صفحه ­ای
از دیگر دستاوردهای سالی كه گذشت می توان به تولید خوراك پز های خورشیدی صفحه ای اشاره نمود. این محصول كه توسط محققان در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با انعكاس اشعه خورشید در نقطه كانونی كار می كند، به صورتی كه با قرار دادن ظرف غذا می توان انواع غذاها و سرخ كردنی ها را با حرارت ملایم طبخ كرد. در مواقع بحران و حوادث غیر مترقبه كه تاسیسات برق و گاز تخریب شده اند این اجاق كارآیی قابل توجهی دارد.
دستگاه اندازه گیری گاز هوشمند برای اعلام دقیق میزان مصرف
محققان در دانشگاه علم و صنعت موفق شدند با بررسی روش های اندازه گیری هوشمند گاز، روش هایی برای این مورد ارائه نمایند كه شركت گاز مقرر است از این دستگاه استفاده نماید.
طراحی موقعیت یاب بومی جایگزین «جی پی اس»
از سوی دیگر محققان دانشگاه صنعتی مالك اشتر موفق به طراحی و بومی سازی موقعیت یاب زمین پایه شدند كه می تواند جایگزین مناسبی برای «جی پی اس» باشد. این طرح تمامی فناوری های لازم همچون فرستنده، گیرنده، سامانه های كنترل، شبیه سازی را دارد.
سانتریفیوژ سنگ از دستاوردهای سازمان انرژی اتمی
از این سانتریفیوژ در حوزه نفت و اكتشافات، به منظور ارزیابی میادین نفتی استفاده می گردد.

ساخت دستگاه مورد نیاز نیروگاه اتمی
طراحی، ساخت و تست پمپ كندانس دمای بالا RG كه توسط محققان كشور تولید شده در سال ۹۶ رونمایی گردید. این دستگاه مورد نیاز واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر با كارفرمایی مدیریت بومی سازی شركت تولید و توسعه انرژی اتمی است كه ساخت آن برای نخستین بار در داخل كشور و با هزینه یك چهارم قیمت نمونه خارجی انجام گرفت.
رگ مصنوعی
این محصول از ۶ تا ۸ میلیمتر قابل تنظیم است؛ همینطور قطر این رگ از نانومتر تا میكرومتر تغییر می كند كه از اندازه نانو برای خروج گاز خون و از اندازه میكرو برای كارهای تحقیقاتی استفاده می گردد. این طرح توسط محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی به تولید رسیده و مقرر است در یكی از بیمارستان ها استفاده گردد.

پانسمان پلیمری برای ترمیم جراحت
زخم پوش های پلیمری از دیگر دستاوردهایی است كه با عنایت به خواص خود قابلیت تولید شرایط بهینه برای ترمیم انواع زخم ها در دو دسته عمومی زخم های با ترشحات كم و زخم های با ترشحات زیاد را فراهم می كنند.
خط تولید داروی جدید «سینورا»
داروی سینورا، پیشرفته ترین نسل داروهای با تكنولوژی بالا در جهان به حساب می آید كه تكنولوژی پیچیده ساخت این نوع از داروها، سبب وابستگی كشور به تامین كنندگان خارجی در سال های گذشته شده بود كه سالانه نزدیك به ۶۰۰ میلیون دلار هزینه ارزی برای كشور به دنبال داشته است.
گروه دارویی سیناژن، هم اكنون با در دست داشتن تكنولوژی ساخت این داروها از مرحله طراحی سلول تا مرحل كنترل كیفی موفق شده است، سالانه ۳۰۰ میلیون دلار از خروج ارز اختصاص یافته به داروهای مونوكلونال را كم كند و دسترسی بیماران به این داروها را آسانتر كند.
داروی سینورا بعد از گذراندن تست های كنترلی و بالینی فراوان و بعد از اثبات كارایی كاملا مشابه نمونه خارجی، با قیمت به مراتب ارزانتر از نمونه مشابه خارجی وارد بازار شده است.
این دارو برای درمان انواع بیماری های خود ایمنی مفصلی، پوستی و گوارشی كاربرد دارد. با ورود این دارو به بازار دارویی كشور سالانه ۳۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی انجام می گردد.
دو قلم داروی جدید در اصفهان
قطره چشمی لوتپردنول (با نام تجاری لوترا) با كاربرد رفع حساسیت های چشمی و التهابات بعد از اعمال جراحی چشمی و هم داروی پتاسیم سیترات (با نام تجاری آلكانف) با كاربرد هیپوكالمی و درمان سنگ های كلیه و مجاری اداری و اسیدوز توبولار كلیوی همچون داروهایی است كه با حضور وزیر بهداشت رونمایی گردید.
نان دارویی
محققان در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی موفق شدند نان «سین بیوتیك» را به تولید برسانند. مصرف این دارو در مقابله با سرطان های دستگاه گوارش، بهبود سیستم ایمنی بدن و تنظیم فعالیت های گوارش مانند هضم و بسیاری اثرات سلامتی دیگر موثر است.

افتتاح خط تولید انبوه نانوداروهای ضد سرطان
خط تولید نانوداروهای ضد سرطان با ظرفیت تولید سالانه ۵۰۰ هزار ویال در پارك فناوری پردیس به بهره برداری رسید. از این خط برای تولید سالانه ۱۲ هزار ویال نانو داروی ضد سرطان تزریقی سینادوكسوزوم استفاده می گردد. در آینده نزدیك از این زیرساخت برای تولید نانو داوهای دیگر استفاده خواهد شد.
دستگاه آزمایش های خون شناسی
دستگاه هماتولوژی آنالایزر یكی از دستگاه های اصلی موجود در آزمایشگاه های تشخیص طبی و پاتولوژی است كه برای نخستین بار در كشور توسط یكی از شركت های دانش بنیان با حمایت انستیتو پاستور و وزارت بهداشت تولید شده و ایران جز پنجمین كشور سازنده این دستگاه در دنیا شد.

1397/01/13
19:01:37
5.0 / 5
4890
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته