ساخت خانه های ارزان با یك ماده قدیمی در استونی

ساخت خانه های ارزان با یك ماده قدیمی در استونی مداربسته: محققان استونیایی مشغول بررسی ایده ساخت خانه از ماده ای كهن به نام پیت و خاكستر نفت شیل هستند. این ماده ارزان قیمت را می توان در پرینتر سه بعدی به كار گرفت كه غیرقابل احتراق و قدرتمند است.به گزارش مداربسته به نقل از نیواطلس، بعضی از اولین خانه ها در شمال اروپا از آجرهای خاك پیت ساخته می شدند. چونكه این ماده ای ارزان و انبوه بود. خاك پیت متشكل از نوعی خزه موسوم به خزه اسفاگنیـــوم Sphagnum Sp است كه در مرحله ای از چرخه عمر خود به خاك تبدیل گشته است. محل به عمل آمدن پیت خاك جنگلهای شمال اروپا و سواحل منتهی به اقیانوس منجمد شمالی است. هم اكنون بهترین معادن استخراج پیت متعلق به كشور استونی است.
درهمین راستا محققان استونیایی مشغول بررسی ایده ساخت خانه هایی از پیت هستند اما این دفعه آنها تلاش دارند خانه را با پرینتر سه بعدی بسازند.
استونی علاوه بر مقادیر كلان خاك پیت، انبوهی از خاكستر نفت شیل هم دارد. این كشور سالانه حدود ۷ میلیون تن از این نوع زباله تولید می كند كه فقط ۵ درصد آن دوباره استفاده می گردد.
برای این منظور دانشمندان دانشگاه Tartu و دانشگاه علوم حیاتی استونی یك ماده سیمان مانند از پیت ساخته اند كه می توان آن را در پرینتر سه بعدی به كار گرفت. همینطور آنها از خاكستر نفت شیل هم بعنوان ماده چسباننده استفاده می نمایند. البته ذرات نانو سیلیكا هم به این تركیب افزوده می گردد.
در تلاش های پیشین برای تولید مواد ساختمانی متشكل از پیت، كیفیت شیمیایی این ماده اجازه نمی داد ماده چسباننده آجرها خشك شود. اما از آنجائیكه خاكستر نفت شیل pH بسیار بالایی دارد، این مشكل رفع شده است.
به هرحال ماده جدید یك روز بعد از پرینت سخت می گردد البته قابلیت الاستیكی خویش را برای مدتی حفظ می نماید. این بدان معناست كه می توان بلوك های آن را كنار هم قرار داد و هیچ شكافی بین آنها اجازه ورود باد را نمی دهد. همینطور این ماده قدرتمند، سبك، ضد صوت، ماندگار و غیرقابل احتراق است و گرمای كمی منتقل می كند.
در كنار تمام این موارد پیت ارزان است. تخمین زده می گردد هزینه ساخت بخش خارجی یك خانه با این ماده یك دهم هزینه ساخت آن از مواد معمولی باشد.

1397/04/20
15:27:26
5.0 / 5
5044
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته