فرآوری پسته توسط كشاورزان خرده كار با فناوری ایرانی

فرآوری پسته توسط كشاورزان خرده كار با فناوری ایرانی مداربسته: محققان كشور طراحی، ساخت و ارزیابی ماشین فرآوری پسته را انجام دادند تا كشاورزان خرده كار بتوانند فراوری محصول را در باغ خود انجام دهند.به گزارش مداربسته به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایران بزرگترین تولید كننده پسته در جهان است و محققان زیادی بر روی فرآوری پسته در سراسر دنیا مشغول تحقیق هستند.
از سویی اغلب كشاورزان پسته كار كشور خرده كار بوده و اغلب به علت توان اقتصادی به ناچار محصول خویش را با قیمت پایینی به شركت های فرآوری كه ماشین های فرآوری این محصول را دارند می فروشند كه كاهش درآمد این دسته از كشاورزان را به دنبال دارد.
با توجه به اهمیت این مورد محققان در موسسه تحقیقات فنی و مهندسی كشاورزی با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در پژوهشی طراحی، ساخت و ارزیابی ماشین فرآوری پسته را انجام دادند.

محمد یونسی الموتی مجری این پروژه به خصوصیت های ماشین فرآوری پسته كه با انجام این طرح تولید شده است اشاره و اظهار نمود: این دستگاه پوست كنی، شستشوی اولیه و رطوبت گیری اولیه پسته را انجام می دهد. با عنایت به قابل حمل بودن آن می توان در مزارع كوچك برای فراوری مورد استفاده قرار گیرد.
وی اضافه كرد: در این تحقیق دستگاهی چند منظوره ارزان قیمت برای فرآوری پسته ساخته شد تا اینكه كشاورزان خرده كار با خرید آن بتوانند مراحل اولیه فرآوری پسته را خود انجام دهند و بتوانند محصول خویش را با قیمت مناسب به بازار عرضه كنند. این دستگاه می تواند سه مرحله پوست كنی، شستشو و رطوبت گیری پسته را در یك محفظه كه محفظه فرآوری نامیده می شود، انجام دهد. محفظه فرآوری از دو قفسه ساینده و یك كف انحنادار تولید شده كه می تواند توسط دو الكتروموتور دور متغیر به حركت درآید.
به گفته الموتی، به علت خصوصیت های ویژه ای كه برای این دستگاه در نظر گرفته شده است، مراحل شستشو و رطوبت گیری هم به راحتی در همین محفظه قابل انجام است.
وی افزود: طراحی دستگاه چند منظوره ( پوست كن، شستشو دهنده و رطوبت گیر) پسته، محاسبات مربوط به میزان توان مصرفی دستگاه در مراحل مختلف فرآوری، ساخت دستگاه چند منظوره فرآوری دستگاه و ارزیابی كلی عملكرد دستگاه چند منظوره فرآوری پسته در مراحل پوست كنی، شستشو و خشك كننده پسته از اهداف این طرح پژوهشی است.

1397/08/01
22:44:24
5.0 / 5
5049
تگهای خبر: تولید , دستگاه , شركت , صندوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته