توسط محققان كشور صورت گرفت؛

پیشگیری از بخار شیشه ها در زمستان با فناوری نانو

پیشگیری از بخار شیشه ها در زمستان با فناوری نانو به گزارش مداربسته محققان در یك شركت دانش بنیان موفق به تولید خمیر نقره هادی نانوساختار شدند كه در شیشه های عقب خودرو برای پیشگیری از بخار گرفتن در زمستان به كار می رود.به گزارش مداربسته به نقل از مهر، در ایام سرد سال، اختلاف دمای داخل و خارج خودرو باعث بخارگرفتگی شیشه ها می شود. این پدیده می تواند سبب اختلال در دید راننده و بروز حادثه شود. یكی از طریق های رفع این مشكل گرم كردن شیشه های خودرو است، به این منظور در شیشه عقب خودرو سیم های حرارتی نازكی تعبیه می شوند كه با عبور جریان الكتریكی از این سیم ها شیشه گرم می شود و از بخار شدن جلوگیری می كند.
خواص رسانایی الكتریكی قابل توجه نقره به اثبات رسیده است و بنابراین بعنوان یك سیم رسانا در مدارهای الكتریكی كه نیازمند مقاومت كم و رسانایی زیاد هستند، به صورت گسترده به كار می آید. استفاده از نقره در ابعاد نانو خصوصیت های منحصربه فردی را در این ماده به وجود آورده است و توجه بسیار زیادی را در تولیدات محصولات مختلف توسط شركت ها به خود جلب كرده است.
به همین منظور محققان كشور در صدد آمدند تا با فناوری نانو و نانوذرات نقره، كارایی گرمكن های شیشه عقب خودرو را ارتقا دهند. در همین راستا «خمیر نقره هادی نانوساختار» را تولید كردند كه هدایت كننده جریان الكتریسیته با كمترین مقاومت انتقال الكتریسیته است.
این محصول سبب پیشگیری از بخار در شیشه عقب خودرو می شود. از مزایای این محصول می توان به مقاوم بودن در مقابل سایش و خراش مكانیكی اشاره نمود. این خمیر نقره هادی نانوساختار هدایت كننده جریان الكتریسیته با كمترین مقاومت انتقال الكتریسیته در شیشه های عقب خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. مواد تشكیل دهنده این خمیر شامل پودر نقره نانوساختار، تركیب های شیشه ای با سایز زیرمیكرون، مواد آلی بعنوان بایندر و افزودنی های اصلاح كننده است.
در خمیر نقره تهیه شده با پودر نانوساختار، به دلیل دارا بودن ساختار نانومتری، امكان چاپ با شابلون در خطوط با عرض میكرونی و ارتفاع میكرونی دقیق امكان پذیر است. در این خمیر خطوط چاپ شده لبه های صاف و یكنواختی را حاصل می كند كه به این سبب در چاپ مدارهای خیلی دقیق به كار می آید.
پودر نقره نانوساختار طی واكنش های شیمیایی كنترل شده و از نقره خالص، مواد احیاكننده و ادتیوهای كنترل كننده رشد پودر ایجاد می شود. پودر نانوساختار دارای سطح ویژه بالا و خلوص فوق العاده و اندازه ذرات كروی مونودیسپرس زیرمیكرون است.
این پودر بعنوان پیش ماده ساخت خمیر هادی جریان، گریس های انتقال جریان، رنگ های پوششی شیلد الكترومغناطیسی و چسب های هادی جریان به كار می آید.
این شركت دانش بنیان در سال ۱۳۹۵ موفق به دریافت جواز تولید خمیر نقره از سازمان صنایع و معادن استان زنجان و دریافت پروانه بهره برداری در سال ۱۳۹۶ از همین سازمان شد. این شركت همینطور توانسته گواهینامه نانومقیاس این محصول را از ستاد توسعه فناوری نانو دریافت كند.
این شركت دانش بنیان علاوه بر تامین نیاز كشور برای خودروهای داخلی، آمادگی برای صادرات خمیر نقره هادی نانوساختار را دارد. البته كه چندین شركت خودروسازی از این محصول بهره برده است.
خمیر نقره پیش از تولید این شركت به صورت وارداتی به بازار ایران عرضه می شد اما با تولید این محصول این نیاز در داخل كشور تأمین می شود. همچون مزیت های محصول تولیدی در مقایسه با نمونه های وارداتی می توان به قیمت رقابتی و كیفیت این محصول اشاره نمود. منع واردات محصولات خارجی مشابه به كشور تأثیر چشم گیری در افزایش تولید و توسعه این فناوری توسط این شركت خواهد داشت.

1397/11/26
22:13:10
5.0 / 5
5353
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته