رصد انواع سلول در كلیه برای تكوین اندام ها ممكن شد

رصد انواع سلول در كلیه برای تكوین اندام ها ممكن شد به گزارش مداربسته محققان موفق شدند روشی را برای ردیابی انواع سلول در كلیه ها برای تكوین اندام ها و بافت كشف كنند.به گزارش مداربسته به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول بنیادی، نارسایی كلیوی یكی از اشكالات مهم و خطرناك می باشد چونكه این اندام قادر به بازسازی خودش پس از صدمه نیست. یك چاره احتمالی شامل رشد مصنوعی بافت های كلیوی سالم در شرایط آزمایشگاهی است. برای این منظور نیاز به درك هر چه بهتر مراحل اولیه تكوین كلیه در زمان جنینی است.
از این رو محققان دانشگاه Leiden كشف كردند سلول هایی كه در كلیه مسئول فیلتر كردن خون هستند تنها سلول هایی هستند كه در فاز جنینی هنوز در حال بالغ شدن اند.
كلیه های ما نقش مهمی را در بدن بازی می كنند؛ آنها مواد مضر را از خون ما بر می دارند و این در شرایطی است كه سطح نمك و آب را در یك حالت بهینه حفظ می كنند. متأسفانه، كلیه ها قادر به بازسازی خودشان پس از صدمه نیستند و نارسایی كلیه می تواند منجر به مشكلات شدیدتری هم شود.
در سال های اخیر محققان طب بازساختی قصد داشتند كه بافت كلیه سالم را در ظروف آزمایشگاهی تولید كنند و به بیماران پیوند كنند. برای رسیدن به این هدف جاه طلبانه آنها به بررسی مراحل تكوینی كلیه پرداختند.
دكتر سوسا لوپر و همكارانش تمام توان خویش را به كار گرفته اند تا به مطالعه كلیه های جنینی در سنین ۹ تا ۱۸ هفتگی بپردازند. آنها ۲۲ نوع سلول مختلف را شناسایی نمودند و كشف كردند كه سلول هایی كه خون را فیلتر می كنند تنها سلول هایی هستند كه در سراسر دوره تكوین كلیه بالغ می شوند.
مقایسه داده های مربوط به پنج سن تكوینی مختلف اطلاعات جالبی را در اختیار محققین قرار داد. یك نوع سلول به وضوح تركیب مولكولی اش را تنظیم می كند و این در شرایطی است كه سایر انواع سلول ها بدون تغییر باقی می مانند.
این سلول ها كه پدوسیت نام دارند مسئول فیلتراسیون خون هستند و بعنوان سدی برای پروتئین ها و مهار نشت آنها به ادرار عمل می كنند. پدوسیت های صدمه دیده در اشكال مختلف بیماری های كلیوی دخیل هستند.
این مطالعه بخشی از یك درخواست عمومی و جهانی برای شناسایی تك تك سلول های بدن بخصوص طی تكوین جنینی بوده است. چنین اطلس سلولی می تواند برای درك هر چه بهتر تكوین اندام ها و بافت ها و هم چنین درك تكوین بیماری های مختلف كمك كننده باشد.
اطلس سلولی عرضه شده بوسیله محققین دانشگاه Leiden اراده دهنده پایگاه داده ای شامل ۱۸۰۰۰ سلول بوده است.

1397/12/27
22:43:22
5.0 / 5
5146
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , عمومی , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته