برای ترسیم نقشه توپوگرافی تابش ها؛

نانوابزاری كاربردی در رادیودرمانی ساخته شد

نانوابزاری كاربردی در رادیودرمانی ساخته شد مداربسته: پژوهشگران با استفاده از نانوذرات موفق به ساخت سنسوری شدند كه با استفاده از آن می توان نقشه توپوگرافی تشعشعات را در رادیودرمانی ترسیم كرد.به گزارش مداربسته به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، اندازه گیری دوز تابش با استفاده از دوزیمتری های رایج چالش هایی در بخش پزشكی به همراه دارد چونكه این دوزیمترها برای سنجش میزان تابش یونیزه كننده خارجی مناسب می باشد و برای كارهای بالینی مشكل به وجود می آورد.
به تازگی پژوهشی انجام شده كه در آن كارتیك پوشپاونام و همكارانش از مركز سرطان آندرسون موفق به ساخت نانوحسگری مبتنی بر ژل شدند كه می تواند پروفایل دوز پرتوها را در روش های پرتودرمانی مشخص نماید.
در این روش، تابش پرتو یونیزه كننده می تواند یون های طلا را در ژل به نانوذرات تبدیل كند. آنها از روی شدت رنگ تشكیل شده در ژل بعنوان عامل سنجش میزان تشعشع استفاده می نمایند. در این پروژه پژوهشگران میزان تغییر رنگ را در این نانوحسگر برای سنجش توپولوژیكی دوز تابش استفاده كردند.
از نظر فنی، نانوحسگرهای مولكولی می تواند بر محدودیت های رایج غلبه كنند و در نهایت حسگرهایی با قابلیت سنجش كمی و كیفی دوزها و ترسیم توپوگرافی تابش در طول رادیودرمانی استفاده گردد.
از آنجایی كه نانوذرات طلا خاصیت های فیزیكی و شیمیایی منحصربه فردی دارند، از آنها می توان بعنوان پلتفورمی برای توسعه حسگرها استفاده نمود. این گروه تحقیقاتی سنسوری مبتنی بر رنگ ساختند كه با تابش یونیزه كننده می تواند سبب تشكیل نانوذرات طلا شود. این سنسور نانویی مبتنی بر ژل می تواند طی رادیودرمانی به كار رود.
در این پروژه، پژوهشگران با استفاده از نانوحسگر ژلی، میزان توزیع دوز تابش را ترسیم كرده و نقشه توپوگرافی تابش را روی سطح بافت بدن مشخص كردند. در طول این ارزیابی بالینی، این تیم تحقیقاتی نانوحسگر را روی سگ زنده مورد آزمایش قرار دادند، سگی كه تحت رادیودرمانی قرار گرفته بود. در مجموع، نتایج نشان داد كه دامنه استفاده از این فنآوری می تواند توسعه پیدا كند و برای انسان نیز به كار رود. به اعتقاد پژوهشگران، این فناوری دارای ظرفیت استفاده برای تعیین دوز توپوگرافی برای رادیودرمانی سرطان است.
نتایج این پروژه در نشریه Science Advances به چاپ رسیده است.


منبع:

1398/10/01
11:52:49
5.0 / 5
4979
تگهای خبر: سنسور , فناوری , كاربر , نانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته