برای نخستین بار صورت گرفت؛

توسعه اوراق فشرده چوبی دوستدار محیط زیست توسط پژوهشگران

توسعه اوراق فشرده چوبی دوستدار محیط زیست توسط پژوهشگران به گزارش مداربسته برای اولین بار در جهان، پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس موفق به توسعه اوراق فشرده چوبی دوستدار محیط زیست با كمترین سطح مجاز انتشار فرمالدهید(به عنوان ماده ای سرطان زا) شدند.به گزارش مداربسته به نقل از مهر، علی شالبافان، عضو هیات علمی گروه علوم و صنایع چوب و كاغذ دانشگاه تربیت مدرس و مجری این طرح با اشاره به اینكه یكی از چالش مهم در حوزه صنایع اوراق فشرده چوبی در جهان، انتشار فرمالدهید (ماده ای سرطان ­زا) از محصولات ساخته شده چوبی در هنگام استفاده است، گفت: برمبنای اطلاعات انتشار یافته توسط سازمان جهانی پژوهش های سرطان در سال­ های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ و همین طور تایید این اطلاعات توسط سازمان حفاظت محیط زیست آمریكا در سال ۲۰۱۲، فرمالدهید حتی در غلظت­های پایین، از عوامل سرطان زا شناخته شده است و قرار گرفتن در معرض فرمالدهید برای انسان بسیار مضر اعلام شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه اضافه كرد: در این ارتباط، بازنگری مجدد استانداردهای اروپایی و بین المللی در رابطه با حداقل سطح مجاز انتشار فرمالدهید از اوراق فشرده چوبی در سال­ های اخیر انجام گرفته است.
وی در ادامه با اشاره به اینكه محدودیت­های سختگیرانه­ ای در رابطه با تجارت بین المللی فرآورده­ های مركب چوبی در آمریكا و اروپا از اوایل سال ۲۰۱۹ در حال اعمال است و تولیدكنندگان صنایع چوبی جهان در تلاش ­اند تا محصولات با میزان انتشار فرمالدهید كمتر و یا حتی بدون فرمالدهید را تولید كنند، اظهار داشت: در همین ارتباط، موضوع توسعه و استفاده از جاذب­ های دوستدار محیط زیست فرمالدهید بر پایه كایتوزان و مشتقات آن از جانب ما پیشنهاد شده است.
طبق اظهارات شالبافان، میزان انتشار فرمالدهید از اوراق فشرده چوبی ساخته شده با میزان ۱ درصد (نسبت به وزن خشك ماده چوبی) از جاذب­ های بر پایه كایتوزان، به پایین ترین میزان سطح مجاز در جهان رسیده است. طبیعی و دوستدار محیط زیست بودن، زیست تخریب پذیر بودن، فراوان و در دسترس بودن، عدم كاهش مقاومت­های فیزیكی و مكانیكی فرآورده­ های چوبی تولید شده همچون مزایای بارز دیگر جاذب­ های توسعه داده شده است.
گفتنی است؛ این طرح تحقیقاتی در چارچوب فعالیت پژوهشی در دانشگاه تربیت مدرس انجام شده و نتایج تحقیق به صورت پتنت بین المللی در موسسه ثبت اختراعات آمریكا (USPTO: United States Patent and Trademark Office) ثبت و به تایید نهایی رسیده است.
همچنین از خروجی های تحقیق مقالات علمی مختلفی در نشریات و كنفرانس­های تخصصی معتبر صنایع چوب (Journal of Adhesion و International Journal of Adhesion and Adhesives) به چاپ رسیده است. همین طور دكتر شالبافان، هیدی حسن نژاد (دانشجوی كارشناسی ارشد دانشگاه) و دكتر مهدی رحمانی نیا (عضو هیئت علمی گروه صنایع چوب و كاغذ دانشگاه) نیز همچون همكاران این طرح تحقیقاتی در دانشكده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه هستند.

1398/12/14
22:38:59
5.0 / 5
3347
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , علم , كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته