عرضه 4 محصول نانو برای صنعت خودروسازی

عرضه 4 محصول نانو برای صنعت خودروسازی مداربسته: یك شركت ایرانی با اتكا به توان پژوهشگران كشور موفق به تولید 4محصول در حوزه خودروسازی شد.به گزارش مداربسته به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یك شركت ایرانی، چهار محصول نانو مورداستفاده در خودروسازی را تولید و به بازار عرضه می كند. چسب تقویت كننده بدنه، درزگیر بدنه رابری با رئولوژی اصلاح شده، درزگیر بدنه فوم شونده رابری و عایق بیوتیل صداگیر بدنه محصولات نانو این شركت هستند.
چسب تقویت كننده بدنه با جریان پذیری بهبود یافته یكی از این محصولات است. این چسب در نواحی مهم بدنه مانند سقف، درب ها، ستون ها، و صندوق عقب بمنظور تقویت بدنه و افزایش مقاومت های مكانیكی به كار می آید. این محصول در سالن بدنه اعمال شده و در سالن رنگ˓ پخت می شود. در طراحی این سیلر كه در سال ۱۳۸۵ و بنا به اعلام نیاز از جانب خودروسازهای داخلی شروع شده بود، فرمولاسیون اولیه فاقد نانوذرات بوده اما در جریان بررسی های بعدی استفاده از نانوذرات بعنوان راهكاری برای ارتقای خاصیت های محصول مدنظر قرار گرفت.
نمونه حاوی نانوذرات بهبود قابل توجهی در آزمون های چسبندگی و جریان پذیری حرارتی از خود نشان میدهد. به شكلی كه با افزودن نانومواد نه فقط استواری چسبندگی به بیش از دو برابر افزایش می یابد بلكه میزان شره در دو جهت افقی و عمودی به صفر می رسد.
این دو خاصیت شرایط ایده آلی را برای مصرف و ماندگاری این محصول ایجاد می كنند؛ به شكلی كه با اطمینان بالایی می توان اظهار داشت كه قطعه بعد از اعمال در محل هدف ثابت مانده و قسمت های ضعیف را می تواند به خوبی تقویت كند. میزان تولید و فروش این محصول سالانه بطور متوسط حدود ۳۰ تن است. محصول تولیدی تابحال تاییدیه بیشتر خودروسازهای داخلی نظیر ایران را به دست آورده و گروه های خودروسازی ایران مشتریان عمده این محصول هستند.
درزگیر بدنه نانو
درزگیر بدنه رابری با رئولوژی اصلاح شده محصول دوم این شركت است. وجود درز و فاصله بین نقاط اتصال داده شده در بدنه و در داخل اتاق خودرو، استفاده از خمیرهای رابری را بعنوان درزگیر (سیلر) در كارخانه های خودروسازی دنیا متداول كرده است.
درزگیر بدنه رابری در صنعت خودروسازی جهت درزگیری، كاهش نویز و افزایش قدرت چسبندگی و همین طور ایجاد مقاومت در مقابل خوردگی كاربرد فراوان دارد. محل اعمال ماستیك سیلر در سالن های بدنه با بهره گیری از پمپ های فشار بالا بوده و سپس در سالن رنگ پخت می شود. این ماده بر روی سطوح فلزی چرب، بدون نیاز به پیش گرم، قابل مصرف است. شركت عایق خودرو توس بعنوان نخستین و تنها تولیدكننده ماستیك سیلر در داخل كشور از سال ۱۳۸۴ مبادرت به طراحی و تولید این محصول كرده و در سال های اخیر توانسته با بهره گیری از نانوذرات در فرمولاسیون آن، خواص این محصول را ارتقا بخشد.
این سیلر در مقابل اثرات قلیایی و اسیدی پس از مونتاژ بدنه و نیز دمای كوره در سالن رنگ مقاوم بوده و در زمان حركت خودرو در مقابل لرزش و اصطكاك از خود مقاومت نشان میدهد. درزگیر بدنه رابری نانویی یك سیلر تك جزئی و فاقد حلال بر پایه رابر پخت شونده است كه ویسكوزیته بالایی در دمای اتاق داشته و در صنعت خودروسازی در بدنه خودرو به كار گرفته می شود.
از دیگر مزایای این محصول می توان به مقاومت شره بالا و مقاومت عالی در مقابل شستشو با مواد تمیزكاری و معرف های آماده سازی در خط تولید خودروساز اشاره نمود. به سبب دارا بودن حالت الاستیكی، این محصول در دمای پایین رفتار خوبی نشان داده و درزها را در مقابل رطوبت و گردوغبار به خوبی عایق بندی می كند.
میزان تولید و فروش این محصول حدود ۲۵۰ تن در سال است و بواسطه تولید آن حدود ۱۵ نفر بطور مستقیم مشغول به كار شده اند. این محصول تاییدیه مونتاژ و خواص كیفی را از آزمایشگاه های خودروساز دارا است.
درزگیر بدنه فوم شونده نانو
درزگیر بدنه فوم شونده رابری محصول سوم این شركت است. این ماستیك بعنوان عایق ضدارتعاش برای درزگیری بدنه خودرو ها كاربرد داشته و بر روی سطوح فلزی چرب، كه مقاومت در مقابل شستشو باید بدون نیاز به مرحله پیش پخت و یا پیش ژل به دست آید، به كار برده می شود. درزگیر بدنه فوم شونده رابری قابلیت ارتجاعی و همین طور مدول E بالایی دارد و با بهره گیری از پمپ های فشار بالا از داخل گالن یا بشكه پمپ می شود. محل مصرف ماستیك سیلر، در سالن بدنه و برای درزگیری و كاهش نویز و افزایش قدرت چسبندگی و همین طور ایجاد مقاومت در مقابل خوردگی است.
این سیلرها در مقابل اثرات قلیایی و اسیدی پس از مونتاژ بدنه و نیز دمای كوره در سالن رنگ مقاوم بوده و در زمان حركت خودرو هم در مقابل لرزش و اصطكاك از خود مقاومت نشان می دهند. همچون درزگیر بدنه رابری، باتوجه به طول عمر محصول و مشكلات واردات، اصولاً امكان تامین این محصول نیز از خارج از كشور میسر نیست.
از همین رو این شركت بعنوان نخستین و تنها تولیدكننده ماستیك سیلر در داخل كشور از سال ۱۳۸۴ مبادرت به طراحی و تولید این محصول كرده و در سال های اخیر توانسته با بهره گیری از نانوذرات در فرمولاسیون آن، خواص این محصول را ارتقا بخشد.
در محصول حاضر از فناوری نانو در امتداد بهبود خواص رئولوژیكی این ماستیك استفاده شده است؛ بطوریكه نمونه حاوی نانوذرات ویسكوزیته بیشتری داشته و درنتیجه در مقابل شره حرارتی و محیطی مقاومت بالاتری از خود نشان می دهند. میزان تولید و فروش این محصول حدود ۱۵۰ تن در سال است. این محصول تاییدیه مونتاژ و خواص كیفی را از آزمایشگاه های خودروساز دارا است.
عایق بیوتیل صداگیر بدنه
عایق بیوتیل صداگیر بدنه محصول چهارم این شركت است. این محصول با هدف كاهش ارتعاش و صدا در صنعت خودرو و صنایع دریایی طراحی و ساخته شده و قادر می باشد در طیف گسترده دمایی این توانایی را حفظ كند.
عایق بیوتیلی صداگیر خود چسب و بطور كلی متشكل از یك لایه پلیمری ویسكوالاستیك است كه روی یك آلومینیوم آنیل شده مونتاژ شده است. هدف از طراحی این محصول كاهش ارتعاشات ساختاری و هم چنین انتقال صدا به داخل اتاق خودرو است.
مقاومت بالا به رطوبت، مقاومت بالا به خوردگی، چسبندگی بالا به سطوح مختلف، مقاومت حرارتی بالا، قابلیت اعمال آسان، وزن مناسب، عاری بودن از سرب، قیر و سایر مواد آلاینده، انعطاف پذیری بالا و قابلیت تولید در ابعاد و اشكال مختلف از خاصیت های این محصول است.
طراحی این سیلر در سال ۱۳۹۵ بنا به اعلام نیاز از جانب خودروسازهای داخلی جهت كاهش NVH در داخل خودرو شروع شده و در صورتیكه هیچ نمونه مشابه داخلی ندارد، نسبت به نمونه های خارجی نیز از امتیازهایی همچون دمپ صدای بالاتر، طول عمر بیشتر و مقاومت بالاتر به حرارت برخوردارست. بعلاوه این محصول، برخلاف نمونه های خارجی، عاری از قیر، سرب و روغن های زیان آور برای محیط زیست است و به دو صورت قابل پخت و بدون پخت برای مشتریان ارائه می شود.
میزان تولید و فروش این محصول بطور متوسط حدود ۷۰ تن در سال است و بواسطه تولید آن نیاز به فعالیت ۵ نفر در هر شیفت كاری است. گروه خودروسازی ایران خودرو اصلی ترین مشتری این محصول است كه جهت بهبود NVH از این محصول در خودرو استفاده می نماید.


منبع:

1399/01/29
21:02:04
5.0 / 5
3194
تگهای خبر: تولید , شركت , صندوق , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته