دستگاه ایرانی شبیه ساز آموزشی عمل جراحی چشم به چین صادر شد

دستگاه ایرانی شبیه ساز آموزشی عمل جراحی چشم به چین صادر شد به گزارش مداربسته امروزه که در صنعت سلامت، شبیه سازی، پلی بین کلاس های درس و اتاق های عمل تلقی می شود، یک شرکت دانش بنیان کشورمان موفق به صادرات شبیه سازهای پزشکی به کشور چین شد.


بهبود کیفیت در آموزش عالی، از رویکردهایی است که در دهه اخیر در خیلی از نظام های آموزش عالی، مورد توجه قرارگرفته است.
از سویی، آموزش پزشکی برای آنکه بتواند پاسخگوی تغییر و تحولات سریع پزشکی باشد، ناگزیر از تغییر است و باید از روش های نوین آموزشی بهره گیرد که یکی از این روش ها، آموزش مبتنی بر شبیه سازی است.
در مراقبت بهداشتی، تاکید بر عرضه مراقبت صحیح و ایمن بوده است و شبیه سازی و شبیه سازها با کمترین تهدید محیطی، اجازه تمرین را به دانشجویان و فراگیران، برای حصول این هدف فراهم می کنند.
بنابراین، آموزش و ارزیابی بر پایه شبیه سازی، نقش مهمی در تأمین ایمنی بیمار ایفا می کند. ضمن اینکه در این روش، دانشجویان برای عملکردی مطمئن و موثر در آینده آماده می شوند.
شبیه سازی پزشکی، یک رویکرد نوین برای آموزش حرفه ای در حوزه سلامت است که به متخصصان کمک می نماید تا شرایط واقعی را از راه مدلهای فیزیکی یا حقیقت مجازی (VR) در شرایطی کاملا کنترل شده، تجربه کنند و بر مهارت خود بیفزایند.
امروزه در صنعت سلامت، شبیه سازی، پلی میان کلاس های درس و اتاق های عمل، تلقی می شود. تا کنون شبیه سازهای آموزشی پزشکی زیادی در دنیا توسعه یافته و از پیچیده ترین این شبیه سازها، شبیه سازهای مورد استفاده در حوزه چشم پزشکی است.
اغلب عمل های جراحی موجود در چشم پزشکی؛ همچون عمل فیکو برای آب مروارید (کاتاراکت) چشم، از نوع عمل های جراحی در مقیاس میکرو هستند. این عمل های جراحی، در عین ساده بودن، احتیاج به مهارت بالایی دارند.
چراکه نیاز است تا هماهنگی میان دست و چشم جراح جهت کار با ابزار و میکروسکوپ مربوطه بسیار بالا باشد تا جراحی با بیشترین دقت ممکن صورت گیرد. اشتباه کوچکی در این عمل جراحی، امکان دارد به نابینا شدن بیمار یا عوارضی جبران ناپذیر منجر شود.
اما یک شرکت دانش بنیان در کشورمان، به عنوان یکی از شرکتهای ایرانی فعال در حوزه شبیه سازهای پزشکی مبتنی بر حقیقت مجازی توانسته است محصول شبیه ساز آموزشی عمل جراحی چشم خویش را با دو ماژول عمل جراحی آب مروارید چشم و عمل جراحی ویتره – رتین روانه بازار داخلی و همینطور بازار کشور چین کند.
این سبب شود تا جمهوری اسلامی ایران، در میان دو کشور دارنده این فن آوری قرار گیرد (در کنار کشور آلمان). شایان ذکر است که قیمت این دستگاه شبیه ساز ایرانی، حدودا نصف قیمت نمونه مشابه آلمانی خود است.
ایده ساخت این محصول پزشکی در سال ۱۳۹۲ عنوان شد و در همان ابتدای امر، مورد تحسین رئیس وقت دانشگاه صنعتی شریف (رضا روستا آزاد) قرار گرفت.
این شرکت دانش بنیان با یک سرمایه گذاری مناسب و به کارگیری حدود ۳۰ تا ۵۰ نفر از مهندسان و متخصصان جوان و با تجریه (در حوزه مکانیک، برق، مهندسی صنایع، مهندسی پزشکی و …) دانشگاه صنعتی شریف و استفاده از مشاورین چشم پزشک قهار به خصوص در داشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در همان سال ۱۳۹۲ آغاز به ساخت این محصول کرد و با عنایت به سطح بالا بودن فن آوری، بازه ی زمانی ۳ ساله را برای ساخت این محصول، هدف گذاری کرد.
در سال ۱۳۹۵، نسخه اولیه محصول در چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران (۲۰۱۶) معرفی و با عنایت به دانش بنیان بودن آن، از جانب معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی گردید.


نسخه ی دوم محصول هم در پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران (۲۰۱۷ – ۱۳۹۶)، در معرض دید افراد و متخصصان فعال در حوزه آموزش در صنعت سلامت قرار گرفت و حدودا تمامی اساتید و روسای مراکز آموزش چشم پزشکی موجود در کشور از این دستگاه شبیه ساز چشم پزشکی بازدید و کارایی و موارد فنی آنرا تائید کرده اند.
دانشگاه های علوم پزشکی شهید پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اولین خریداران این محصول بودند و همینطور دانشگاه های علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی تبریز و چند دانشگاه دیگر از این دستگاه در آموزش های خود استفاده می نمایند.
در اوخر سال ۱۳۹۷ و همزمان با رونمایی از نسخه سوم دستگاه، باتوجه بررسی های تیم تحقیق و توسعه این شرکت دانش بنیان تصمیم گرفت تا با عنایت به جذابیت بازار بین المللی محصول خود علاوه بر عرضه بازار داخلی، به سایر کشورها هم صادر کند. بدین منظور، یک کارگروه برای صادرات این محصول و دریافت استانداردهای بین المللی لازم جهت این مورد بوجود آمد.
کشورهای چین، هند، روسیه، سنگاپور و ترکیه از نخستین بازارهای هدف بین المللی برای صادرات قرار گرفتند و حضور در نمایشگاه های بین المللی و مذاکرات مستقیم با طرف های خارجی با قدرت در پیش گرفته شد.
به گزارش روز پنج شنبه ستاد توسعه فناوری نانو، نمایشگاه های Medical Fair Asia ۲۰۱۸ سنگاپور، CIMIF۲۰۱۸ چین، APAO۲۰۱۹ تایلند همچون نمایشگاه های مهم و تخصصی بودند که این دستگاه در آنها رو نمایی شده است.
در نهایت، در ابتدای سال جدید میلادی (۲۰۲۱)، اولین دستگاه شبیه ساز عمل جراحی چشم ایرانی به کشور چین صادر شد.منبع:

1399/10/19
22:32:28
0.0 / 5
1102
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته