وقایع نجومی پنج روز اول آخرین ماه سال 1399

وقایع نجومی پنج روز اول آخرین ماه سال 1399 ملاقات بهرام و ماه، هم نشینی ماه و ستاره پروین، تربیع اول ماه، ملاقات ماه با ستاره چشم گاو و هم نشینی سیاره تیر و کیوان همچون رویدادهای نجومی پنج روز اول اسفند ماه ۹۹ هستند.


کارشناس علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امروز اول اسفند ۱۳۹۹، ساعت ۵: ۳۰ صبح سیاره بهرام به ملاقات ماه رفت و در جدایی زاویه ای ۳.۵ درجه در شمال غرب قمر زمین مشاهده شد. سپس ماه در ساعت ۲۱: ۳۰ دقیقه با خوشه ستاره ای پروین هم نشین شده در ۵.۵ درجه ای جنوب شرقی این خوشه قرار می گیرد. ساعت ۲۲: ۱۸ دقیقه ماه وارد تربیع اول می شود.
سعید حسن مردی در توضیح تربیع ماه اظهار داشت: حدود روز هفتم از دوره چرخش ماه به دور زمین، وضعیت ماه طوری است که ۵۰ درصد سطح ماه روشن است. فاصله ماه و خورشید در حدود ۹۰ درجه بوده و ماه به صورت نیمه دیده شده و زمان غروب خورشید در بیشترین ارتفاع از افق قرار دارد.
وی افزود: از این پس هر شب، سطح ماه روشن­تر شده و بزرگ تر دیده می شود(تا حالت بدر). در وضعیت تربیع، تحدب ماه به سمت غرب می باشد. وضعیت هلال تربیع در شب ششم یا هشتم هم می تواند رخ دهد. در تربیع دوم یا آخر نیمه دیگر ماه روشن وقابل مشاهده است.
این کارشناس علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران اضافه کرد: شنبه دوم اسفند ۹۹، ساعت ۱۱: ۳۰ دقیقه سیاره ناهید در اوج مداری خود قرار می گیرد. همینطور ساعت ۱۵: ۳۰ دقیقه این روز ماه به ملاقات ستاره چشم گاو رفته و در جدایی زوایه ای ۴.۹ درجه ای شمال این ستاره قرار می گیرد.
حسن مردی خاطرنشان کرد: یکشنبه سوم اسفند ساعت ۵: ۳۰ دقیقه صبح ماه در گره فزاینده قرار گرفته و دوشنبه چهارم اسفند ۹۹ ساعت ۱۲: ۳۰ دقیقه ماه به ملاقات ستاره خوشه M۳۵ رفته و با جدایی زوایه ای ۰.۵۹ درجه ای در شمال شرقی این خوشه قرار می گیرد. سه شنبه پنجم اسفند ساعت ۱۱: ۳۰ بامداد سیاره تیر با جدایی زوایه ای ۴.۱ درجه ای در شمال شرقی سیاره کیوان قرار می گیرد.منبع:

1399/12/03
12:09:51
0.0 / 5
803
تگهای خبر: علم , كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته