دبیر ستاد زیست فناوری تاكید كرد؛

لزوم اتصال پروژه های دكتری به شركتهای دانش بنیان

لزوم اتصال پروژه های دكتری به شركتهای دانش بنیان به گزارش مداربسته دبیر ستاد توسعه زیست فناوری به لزوم انجام پروژه های دکتری در حوزه زیست فناوری به صورت هدفمند و اتصال آنها به شرکتهای دانش بنیان و شتاب دهنده ها تاکید نمود.


به گزارش مداربسته به نقل از مهر، دکتر مصطفی قانعی امروز در رویداد «پیوند» که به صورت آنلاین در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد اظهار داشت: طی چهار سال گذشته ما توانستیم در ستاد زیست فناوری، توانمندی دانشگاه ها در توسعه فناوری های در رابطه با بیوتکنولوژی را شناسایی نماییم. دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری افزود: در این راستا از رؤسای ۶۰ دانشگاه وابسته به وزارت علوم امضا دریافت کردیم تا هر دانشگاه در چندین فناوری مرتبط زیست فناوری ورود پیدا کند. وی اظهار نمود: اگر همه این امضاها را سر هم نماییم، حاصل آن توسعه کل زیست فناوری دنیا خواهد شد ازاین رو کشور ما از نظر بیوتکنولوژی در هیچ موردی مغفول نمی ماند و برنامه های ما تا چهار سال آینده مشخص است. قانعی، ضمن اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در زمینه تقسیم کار ملی پس از تصویب نقشه جامع علمی کشور، بیان نمود: برای تحقق منویات رهبری علاوه بر وزارت علوم با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم هماهنگی هایی داشته ایم تا در زیست فناوری هم تقسیم کار در اقصی نقاط کشور شود. وی تصریح کرد: البته در شورای گسترش وزارت بهداشت هم پیگیری کردیم که هیأت امنا، دانشگاه ها را مکلف به تقسیم کار در حوزه زیست فناوری کنند.
قانعی افزود: هم اکنون ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در حوزه زیست فناوری وجود دارد که نیازمند اتصال به دانشگاه ها هستند. دبیر ستاد زیست فناوری با تکیه بر اهمیت پشتیبانی از شرکتها اظهار داشت: ازاین رو با صندوق نوآوری و شکوفایی همکاری مشترک داریم تا این شتابدهنده ها را به سمت شرکتهای دانش بنیان هدایت نماییم. قانعی اظهار داشت: لازم است دانشگاه هایی که مبادرت به پذیرش دانشجوی PhD می کنند به این زمینه ورود کنند تا پروژه های این بخش با هدف و با همکاری دانشگاه و حمایت شتابدهنده ها صورت گیرد. باید فعالیت این دانشجویان فناوری محور باشد ازاین رو طرح پذیرش و تربیت دانشجوی PhD با هدف تجاری سازی را آغاز کردیم. دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، ضمن اشاره به چالش های وزارت علوم در زمینه کمبود اعتبارات برای پشتیبانی از پروژه های تحقیقاتی دانشجویان PhD، اظهار داشت: ما می توانیم تربیت نیروهای انسانی یا همان دانشجویان را برای مشارکت در شرکتهای دانش بنیان تربیت نماییم. دبیر ستاد توسعه زیست فناوری از این که تربیت دانشجویان PhD، خارج از برنامه صورت می گیرد انتقاد نمود. وی ادامه داد: یکی از نقایص پذیرش این دانشجویان عدم اتصال آنها به شرکتهای دانش بنیان است که با اجرای این برنامه بخشی از این دانشجویان به سمت جذب در شتابدهنده ها می روند. دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به اینکه من به مدت شش سال در پاستور مدیر بودم اما هیچ پروژه ای به نتیجه نرسید بیان نمود: در مدت ۶ سالی که در این انستیتو بودم حتی یک محصول در حوزه زیست فناوری تولید نشد. وی ادامه داد: اما ما در ستاد توسعه زیست فناوری تنها با سرمایه گذاری بر روی یکی از شتابدهنده ها به مدت ۳ سال و جذب ۱۴۰ دانشجوی PhD توانستیم ۱۹ محصول دانش بنیان تولید نماییم. وی با تکیه بر این که ازاین رو تجربه کردیم که در دولت به دنبال تولید محصول نباشیم، اظهار داشت: شتابدهنده ها منتورهای خوبی برای بخش های صنعتی هستند. دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به اینکه ما در عرصه تولید دارو مشکلی نداریم، اظهار داشت: ولی چالش اصلی ما در زمینه کشاورزی و امنیت غذایی است و هنوز نتوانستیم شرکتهای دانش بنیان قدرتمندی در این حوزه تربیت نماییم تا امنیت غذایی کشور را تضمین کنند با وجود آنکه زیرساختهای آنها را داریم.

1400/02/27
18:45:16
5.0 / 5
542
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته