توسط یك شركت دانش بنیان؛

تصفیه خانه های مبتنی بر فناوری غشاء سرامیكی توسعه می یابد

تصفیه خانه های مبتنی بر فناوری غشاء سرامیكی توسعه می یابد به گزارش مداربسته محققان در یک شرکت دانش بنیان درحال توسعه تصفیه خانه های مبتنی بر فناوری غشاء سرامیکی هستند تا در زمینه پالایش آب گام بردارند.



به گزارش مداربسته به نقل از معاونت علمی و فناوری، با حمایت کارگروه تخصصی توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصفیه آب به کمک فناوری غشا سرامیکی میسر می شود. این کار با ساخت و بومی سازی قطعات سرعت می گیرد تا گامی جدید در فرایند تصفیه آب برداشته شود.
جداسازی املاح در فرآیندهای تصفیه آب به صورت فیزیکی، شیمیایی، بیوشیمیایی، میکروبی و غیره انجام می گیرد. با عنایت به سفارش های زیادی که هم اکنون روی کاهش استفاده از افزودن مواد شیمیایی مثل کلرزنی برای تصفیه آب می شود، کاربرد و ترویج روش های جداسازی فیزیکی ذرات و آلاینده ها توسط غشاها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. غشاها در واقع، لایه های نازک از جنس نیمه تراوا هستند که قادرند ذرات معلق را از مایع، زمانی که با فشار از آن می گذرند، جدا کنند.
غشاها از نظر جنس به دو دسته پلیمری و سرامیکی تقسیم بندی می شوند. هدف از ساخت این غشاها، کاهش یا حذف برخی محدودیت های انواع پلیمری آن مانند مقاومت کم در دماهای بالا، استقامت مکانیکی کم، تجزیه زیستی و طول عمر پایین است.
امروزه غشاهای سرامیکی در شرایط سخت بخصوص زمانی که غشاهای پلیمری عملکرد مطلوبی ندارند یا قادر به انجام فرایند نیستند، به صورت وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند.
«نصب و اجرای آسان»، «انعطاف پذیر بودن با میزان دبی و اندازه های مختلف جای تعبیه شده برای فیلتراسیون»، «قابل عرضه بودن به صورت ماژول و پکیج»، «مصرف انرژی پایین»، «کدر فشارهای بسیار پایین»، «طول عمر بالا»، «هزینه های نگهداری پایین»، «مقاومت در مقابل دما»، «فشار و مواد شیمیایی متنوع» و «شستشوی آسان» از مزایای فناوری غشای سرامیکی است.
در حال حاضر شرکتی دانش بنیان داخلی طراحی و ساخت این نوع غشا را در دستور کار قرار داده است و انتظار می رود با بومی سازی این فناوری و توسعه آن گامی جدید در فرایند تصفیه آب برداشته شود.

1400/03/10
10:53:08
5.0 / 5
383
تگهای خبر: دانش بنیان , شركت , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته