کشف جدیدی در مورد سیاه چاله ها

کشف جدیدی در مورد سیاه چاله ها مداربسته: دو فیزیکدان به طور تصادفی متوجه شدند سیاه چاله ها بر فضای اطراف خود فشار وارد می کنند.


به گزارش مداربسته به نقل از ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس الرت، با عنایت به این که نخستین کشف مستقیمی که وجود سیاه چاله ها را تأیید می کرد، فقط در این قرن انجام شده است، میتوان انتظار داشت که نکاتی در مورد این اجرام اسرار آمیز کیهانی همچنان مشخص نشده باشند.
سیاه چاله ناحیه ای در فضا-زمان با گرانشی بسیار نیرومند است که هیچ چیز حتی ذرات و تابش های الکترومغناطیسی مانند نور نمی توانند از میدان گرانش قدرتمند آن بگریزند.
ساده ترین نوع سیاه چاله ها آنهایی هستند که تنها جرم دارند و بار الکتریکی و تکانه زاویه ای ندارند. این سیاه چاله ها را اغلب با نام سیاه چاله های «شوارتزشیلد» می شناسند که بر گرفته از نام «کارل شوارتزشیلد» است که جوابی برای معادلات میدانی اینشتین در سال ۱۹۱۶ میلادی عرضه داد.
اکنون دو فیزیکدان در حالیکه معادلات در ارتباط با تصحیح گرانش کوانتومی را برای آنتروپی (معیاری برای پیشرفت از نظم به بی نظمی) یک سیاه چاله اجرا می کردند، متوجه شدند که سیاهچاله ها بر فضای اطراف خود فشار وارد می کنند. این فشار مطمئنا زیاد نیست، اما این یافته با پیشبینی «استفان هاوکینگ» بسیار سازگار است. هاوکینگ می گوید سیاه چاله ها پرتو ساطع می کنند و ازاین رو نه تنها دما دارند، بلکه به تدریج در طول زمان کوچک می شوند.
«خاویر کالمت» فیزیکدان و ستاره شناس از دانشگاه ساسکس در انگلیس می گوید: یافته های ما در خصوص اینکه سیاه چاله های «شوارتس شیلد» دارای فشار و دما هستند بسیار هیجان انگیز است. اگر سیاه چاله ها را فقط در نسبیت عام در نظر بگیرید، میتوان نشان داد که آنها در مراکز خود دارای خصوصیت منحصر به فردی هستند که در آن قوانین فیزیکی که ما می شناسیم باید در هم بریزد.
وی اضافه کرد: امید است وقتی نظریه میدان کوانتومی در نظریه نسبیت عام گنجانده شود، بتوانیم توصیف جدیدی از سیاه چاله پیدا نماییم.
هنگامی که کالمت و همکارش «فولکرت کوایپرز» فیزیکدان و ستاره شناس دانشگاه ساسکس، با استفاده از نظریه میدان کوانتومی محاسبات را انجام داده و افق رویداد یک سیاهچاله را بررسی کردند.
مشخص نیست که چه چیزی سبب ایجاد این فشار می شود و طبق محاسبات تیم، این مقدار (فشار) خیلی کم و علاوه برآن منفی است، اما این مورد دقیقا همان چیزی است که نشان داده است سیاه چاله درحال کوچک شدن و نه رشد است.
این مبحث با پیشبینی هاوکینگ مطابقت دارد، باآنکه در این مرحله نمی توان تعیین کرد که چگونه فشار منفی با پیش بیتی تابش پرتو سیاه چاله هاوکینگ ارتباط دارد.
نظریه میدان های کوانتومی (QFT) چارچوبی نظری برای ساختن مدلهای مکانیک کوانتومی از ذرات زیراتمی در فیزیک ذرات وشبه ذره ها در فیزیک ماده چگال است. یک نظریه میدان کوانتومی، ذرات را به شکل حالاتی برانگیخته از میدان فیزیکی زمینه می بیند، بنابراین این ذرات کوانتای میدان نامیده می شوند.
نسبیت عام، نظریه ای هندسی برای گرانش است که در سال ۱۹۱۵ توسط «آلبرت اینشتین» منتشر گردید و توصیف کنونی گرانش در فیزیک نوین است. این نظریه، گرانش را بعنوان یک عامل هندسی و نه یک نیرو بررسی می کند.


منبع:

1400/06/24
14:35:02
5.0 / 5
400
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , دانشگاه , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته