حفره لایه ازن سال جاری بزرگتر از قطب جنوب شده است

حفره لایه ازن سال جاری بزرگتر از قطب جنوب شده است به گزارش مداربسته محققان اخطار می دهند که سال جاری حفره لایه اُزن در نیمکره جنوبی زمین، بزرگتر از اندازه قطب جنوب شده است و دلیل آن کاملاً مشخص نمی باشد.


به گزارش مداربسته به نقل از ایرنا از پایگاه اینترنتی zmescience، لایه ازن هر سال در فاصله زمانی میان ماه های سپتامبر و اکتبر در منطقه قطب جنوب تخلیه می شود و اندازه حفره آن به حداکثر خود می رسد.
بر اساس تازه ترین گزارش های علمی، اندازه این حفره هفته گذشته «به میزان قابل توجهی» افزایش پیدا کرده است و الان ۷۵ درصد بزرگتر از حفره های قبلی لایه ازن در این زمان از فصل از سال ۱۹۷۹ شده است.
محققان سرویس «نظارت بر جو کوپرنیکوس» (CAMS) تحولات لایه ازن را از راه مدل سازی کامپیوتری و رصدهای ماهواره ای، شبیه به پیشبینی آب و هوا، زیر نظر دارند. آنها گفتند که از روز گذشته، این حفره مساحتی در حدود ۸.۸ میلیون مایل مربع (۲۳ میلیون کیلومتر مربع) را پوشانده است.
این در حالی است که در سال هایی که شرایط آب و هوایی معمولی دارد، اندازه این حفره به صورت معمول به حداکثر مساحت حدود ۸ میلیون مایل مربع (۲۰.۷ میلیون کیلومتر مربع) می رسد. علیرغم این نوسانات طبیعی، کارشناسان انتظار دارند که این حفره در واکنش به محدودیت های استفاده از مواد شیمیایی از بین برنده ازن که در سال ۱۹۸۷ اعمال شد، تا سال ۲۰۵۰ به صورت دائمی بسته شود،
«وینسنت-هنری پوچ»، سرپرست سرویس نظارت بر جوی کوپرنیک، اظهار داشت: پیشبینی ها نشان داده است که حفره لایه ازن سال جاری به حفره ای بزرگتر از حد معمول تبدیل گشته است و ما به دنبال یک حفره ازن بسیار بزرگ و بالقوه عمیق هستیم.
سال گذشته هم اوج حفره ازن در اوایل اکتبر به ۲۴ میلیون کیلومتر مربع رسید که بزرگتر از سال پیش بود.
در حقیقت، اندازه گیری های ماهواره Copernicus Sentinel-۵P نشان داد که حفره سال قبل لایه ازن هم یکی از بزرگترین و عمیق ترین حفره های سالهای اخیر بود و مساحت آن به ۹.۷ میلیون مایل مربع (۲۵ میلیون کیلومتر مربع) رسید.
طبق اعلام سازمان فضایی اروپا، حفره سال قبل لایه ازن توسط «گرداب قطبی قوی، پایدار و سرد» بوجود آمد که به صورت مداوم دمای لایه ازن را بر روی قطب جنوب کاهش می داد.
به نظر می رسد تکامل حفره ازن سال جاری در راه مشابهی درحال پیشرفت است، چونکه حالا اندازه این حفره برای این زمان از فصل ۷۵ درصد بزرگتر از حفره های لایه ازن از سال ۱۹۷۹ شده است.
ازن حدود ۱۱ تا ۴۰ کیلومتر (هفت تا ۲۵ مایل) بالاتر از سطح زمین، در استراتوسفر وجود دارد. ازن یک سپر گازی است که مانند «کرم ضد آفتاب برای کره زمین» عمل می کند، اشعه ماوراء بنفش مضر خورشید را که می تواند سبب صدمه چشم، سرکوب سیستم ایمنی و سرطان پوست و هم صدمه به گیاهان و حیات دریایی شود، جذب می کند.
لایه اُزن پرتوهای پرانرژی فرابنفش را جذب کرده و آنها را به شکل پرتوهای فروسرخ درمی آورد و به سطح زمین می فرستد.

1400/06/31
17:28:13
5.0 / 5
237
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته