ارتقای خواص عصاره گیاهان دارویی با فناوری نانو

ارتقای خواص عصاره گیاهان دارویی با فناوری نانو به گزارش مداربسته خواص گیاهان دارویی و طعم دهنده های طبیعی با نانویی شدن ابعاد عصاره ها، توسط متخصصان یک شرکت دانش بنیان ایرانی افزایش قابل توجهی پیدا کرده است؛ به صورتی که برخی خواص آنها نسبت به عصاره های معمولی ۱۰ برابر شده است.


به گزارش گروه علم وآموزش ایرنا به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، مهدی احمدی مدیرعامل شرکت فناور جستجوگران نانو صنعت درباره مزیت فناوری نانو در این عرصه اظهار داشت: به دنبال استفاده از فناوری نانو در حوزه گیاهان دارویی و طعم دهنده های طبیعی هستیم، این شرکت فناوری طعم دهنده های طبیعی نانویی را توسعه داده و به دنبال عرضه این محصولات در بازار است.
وی بیان نمود: با نانویی شدن ابعاد ذرات عصاره گیاهان بعضی از خواص بالقوه آنها به صورت بالفعل درآمده و برخی خصوصیت های مفید این عصاره افزایش قابل توجهی پیدا می کند. به طور مثال شاهد افزایش ۱۰ برابری خواص آنتی باکتریال در یکی از این عصاره های نانویی بودیم. کاهش ابعاد ذرات به مقیاس نانو باعث افزایش عمق نفوذ این ذرات می شود. ازاین رو مبادرت به فرمولاسیون ۳۰ نوع عصاره گیاه کردیم و در این راه چند پروژه دانشجویی هم تعریف شد.
احمدی بیان نمود: به دنبال کاربرد صنعتی این نانوساختارها هستیم. چندی قبل یکی از فرمولاسیون های خویش را به سازمان دامپزشکی معرفی کردیم که می توانست ماندگاری محصولات پروتئینی را افزایش دهد. سازمان دامپزشکی هم یکی از شرکتهای بسته بندی فرآورده های پروتئینی را به ما معرفی نمود و به صورت پایلوت (آزمایشی) این فرمولاسیون برای افزایش ماندگاری گوشت گاو، گوسفند و مرغ در بسته بندی ها مورد آزمایش قرار گرفت. بعد از اسپری شدن این فرمولاسیون نانویی حاوی عصاره گیاه، ماندگاری این محصولات از چهار روز به ۶ روز افزایش پیدا کرد. بعد از کسب این نتایج به دنبال پیاده سازی این فناوری در صنعت هستیم.
مدیرعامل این شرکت نانویی خاطرنشان کرد: سراغ صنایع دیگر هم رفته ایم، با یکی از شرکت ها برای تولید نبات طعم دار وارد مذاکره شده ایم تا از این اسانس های نانویی بعنوان روکش روی نبات استفاده گردد. با یکی از تولیدکنندگان خمیردندان وارد همکاری شده ایم تا از این طعم دهنده ها در تولید خمیردندان استفاده گردد. به دنبال افزایش ماندگاری و بهبود کیفیت سس های کچاپ در صنعت هستیم.
به اعتقاد این دانش آموخته رشته صنایع غذایی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان، این فناوری طعم دهنده های نانویی بر پایه گیاهان دارویی پتانسیل وسیعی جهت استفاده در صنایع مختلف دارد.


منبع:

1401/03/21
21:58:15
5.0 / 5
191
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته