ستاره شناسان شواهدی از تشکیل یک سیاره نوپا کشف کردند

ستاره شناسان شواهدی از تشکیل یک سیاره نوپا کشف کردند مداربسته: ستاره شناسان با کشف روش جدیدی برای رصد سیارات نوظهور به شواهدی از وجود یک سیاره کوچک و نوپا مشابه نپتون یا زحل رسیدند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای سای تک دیلی، بگفته ستاره شناسان و فیزیکدان های کیهانی، سیاره ها در قرص های پیش سیاره ای (protoplanetary disks) متولد می شوند که در حقیقت حلقه هایی از گرد و غبار و گاز در پیرامون ستارگان جوان و نوپا هستند. هر چند صدها مورد از این قرص ها در سراسر کیهان شناسایی شده اند اما رصد تولد و شکل گیری واقعی سیارات در این محیط ها دشوار بوده است.
اکنون ستاره شناسان در مرکز فیزیک کیهانی هاروارد (CfA) آمریکا یک روش جدید برای شناسایی سیارات کوچک پنهان شده در قرص های پیش سیاره ای (protoplanetary disks) ابداع کردند و از این طریق به شواهدی از وجود یک سیاره کوچک مشابه نپتون یا زحل رسیدند.
محققان می گویند ردیابی و رصد مستقیم سیارات جوان و نوپا کاری چالشی است و تا حالا تنها در یک یا دو مورد موفق بوده اند. این سیارات در لایه های ضخیمی از گاز و غبار قرار دارند و مشاهده آنها بسیار دشوار است، اما در عوض دانشمندان باید بدنبال سرنخ های دیگر از وجود یا تشکیل این سیارات در زیرغبار باشند.
اکنون آنها با مدلهای کامپیوتری می توانند به وجود سیارات نوپا پی ببرند. با این روش یک سیاره نوپا به اندازه حدود نپتون یا زحل رصد شده که در حدود یک تا سه میلیون سال قدمت دارد و در مقایسه با سیارات دیگر جوان شمرده می شود.


منبع:

1401/06/29
12:09:09
5.0 / 5
94
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته