سوزن انتقال دارو به مغز ساخته شد

سوزن انتقال دارو به مغز ساخته شد مداربسته: محققان سوزن نازكی برای انتقال دارو به بخش های مغز ساخته اند تا بدین سان از عوارض جانبی داروهای خوراكی بر تمام مغز جلوگیری نمایند.به گزارش مداربسته به نقل از نیواطلس، یكی از مشكلات درمان اختلالات برخی قسمت های مغز، این است كه استفاده از داروهای خوراكی روی تمام بخش ها تاثیر می گذارد و عوارض جانبی متعددی دارد.
درهمین راستا دانشمندان MIT سوزن های بسیار باریكی ساخته اند كه می تواند دوز های كم دارو تا حد یك میلی متر مربع را به قسمت های مختلف مغز برساند.
این سوزن ها كه MiNDS نام گرفته اند شامل چند لوله است كه به یك كانولا با قطر موی انسان متصل می شوند. كانولا لوله باریكی است كه در رگ یا بدن انسان برای تزریق دارو یا خارج كردن مایعات و غیره قرار داده می گردد.
به هرحال قطر هر سوزن یا كانولا معادل ۳۰ میكرومتر است و قابلیت انتقال انواع دارو را دارد.
در آزمایش های كلینیكی محققان كانولاها را به پمپ های كوچكی متصل كردند كه زیر پوست موش ها ایمپلنت می شوند. سپس با استفاده از یك كانال دارویی را به بخش توده سیاه (substantia nigra) مغز موش های زنده رساندند. همانطور كه پیش بینی می شد این دارو سبب شد علائم پاركینسون در موش ها ظاهر شود. اما هنگامیكه كه از لوله دیگر دوزی از یك محلول نمكی به حیوانات تزریق شد، این علائم از بین رفتند.
به گفته محققان كانولا را می توان با هر طول یا ضخامتی ساخت. علاوه برآن می توان لوله ها را از فیبر نوری ساخت و بدین سان از آن برای درمان اختلالات عصبی با نور بهره برد.

1396/11/07
20:43:34
5.0 / 5
4970
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته