رئیس جهاددانشگاهی خبر داد:

تولید بذرهای هیبریدی صیفی جات، افزایش محصولات كشاورزی

تولید بذرهای هیبریدی صیفی جات، افزایش محصولات كشاورزی مداربسته: رئیس جهاددانشگاهی اظهار داشت: بنا داریم پروژه تولید بذرهای هیبریدی را كه منجر به افزایش محصولات در زمینه صیفی جات و ملون ها می گردد آغاز نماییم.دكتر حمیدرضا طیبی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: به تازگی تفاهم نامه ای با وزارت كشاورزی در جهت تولید محصولات كشاورزی هیبریدی منعقد كردیم تا بتوانیم به تولید چند بذر هیبریدی بپردازیم.
وی با اشاره به اینكه در جهت این تفاهم نامه، تولید از بذرهای هیبریدی به ما واگذار شده است، اظهار داشت: بذرهای هیبریدی، بذرهای گران قیمتی هستند كه اكنون جز اقلام وارداتی به حساب می آید، عنوان كرد: با تولید این بذرها از هزینه واردات كاسته خواهد شد.
طیبی تصریح كرد: این تفاهم نامه در جهت ارتقای نژاد محصولات خواهد بود.
رئیس جهاددانشگاهی اظهار داشت: بذر هیبریدی متنوع است اما در صدد هستیم كه در مورد صیفی جات و ملون ها (خربزه و هندوانه) اقداماتی انجام دهیم و تولید آنها را آغاز نماییم.
وی اضافه كرد: با تولید بذرهای هیبریدی تعداد تولیدات بیشتر خواهد شد و كیفیت بالاتر می رود. بذر هیبریدی بذری است كه عقیم شده و غیر قابل تكثیر است.
به گزارش مداربسته به نقل از مهر، رقم هیبرید در واقع اشاره به بذر F۱ دارد كه از طریق مستقیم از تلاقی دو والدی كه از نظر ژنتیكی متفاوت هستند، تولید می گردد. در این ارقام، صفات كیفی و مفید هر دو والد با هم تركیب شده و منتج به پدیده ای به نام نیروی هیبریدی (Hybrid vigor ) یا Heterosis (برتری هیبرید نسبت به والدین) می گردد. از آنجائی كه نشاهای جوان دارای قدرت رشد بالاتر و گیاهان بالغ هم صفات زایشی بهتری از خود نشان می دهند، بنابراین این فاكتور ها سبب عملكرد بیشتر در مقایسه با برنج های معمولی وحتی لاین های اینبرد (خالص) می شوند. بنابراین، می توان دركشت برنج هیبرید با اعمال مدیریت صحیح زراعی عملكرد را تا ۲۵ درصد افزایش داد.

1396/11/09
19:47:30
5.0 / 5
5197
تگهای خبر: دانشگاه , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته