دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

تقویت روحیه خودباوری با ترویج موفقیت های علمی و فناوری

تقویت روحیه خودباوری با ترویج موفقیت های علمی و فناوری مداربسته: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: باید با كار فرهنگی و رسانه ای پیرامون دستاوردها و موفقیت های علمی و فناوری كشور، روحیه خودباوری در كشور تقویت شود.به گزارش خبرنگارمهر محمد رضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بازدید از ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به فعالیت های این ستاد اظهار داشت: این ستاد، پیشگام تبدیل علم به فناوری و تجاری سازی علم نانو در كشور است و اگر دانشمندان این علم دریافت درستی از چالش های پیشرو داشته باشند، می توانند نقش مهمی در پیشرفت علم و فناوری در كشور ایفا كنند.
وی اضافه كرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی این ستادها را تشكیل داده و هدف گذاری های كلان و هدف گذاری زمان بندی شده، به این معنا كه ستادها باید در هر مرحله كجا باشند، را هم معین كرده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد اهمیت ثبت فناوری های دانش بنیان «پتنت» اظهار داشت: با اهمیتی كه این مورد دارد باید جایگاه مناسبی در سطح جهانی به دست آوردیم.
وی اضافه كرد: این گونه نیست كه هر كشوری كه اقتصادش را دانش بنیان كند فقط به ثبت پتنت متكی باشد؛ اما ثبت پتنت یك پیشران در حوزه علم و تولید ثروت است و اگر ثبت پتنت نباشد گام های بعدی كه منجر به تجاری سازی و تولید ثروت می شود، اتفاق نمی افتد.
رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور ادامه داد: باید با كار فرهنگی و رسانه ای پیرامون دستاوردها و موفقیت های علمی و فناوری كشور، روحیه خودباوری در كشور تقویت شود.
وی اظهار داشت: البته این موفقیت در یك اتاق دربسته به دست نمی آید و باید كار تبلیغی شود و باید پیوست رسانه ای در این زمینه ها داشته باشیم.
عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران اضافه كرد: باید مردم بدانند كه نانو فناوری تا چه اندازه به زندگی روزمره آنان گره خورده است و پیشرفت های این فناوری تا چه اندازه می تواند زندگی را آسان كند.
وی تصریح كرد: بنابراین باید محصولاتی كه با استفاده از این فناوری در كشور تولید شده و الان مورد استفاده است و مردم از آنها استفاده می نمایند، معرفی شوند.
مخبر دزفولی اضافه كرد: همینطور باید میزان تولید ثروت ناشی از این فناوری كه در كشور ثبت شده است به مردم گزارش شود؛ مثلاً این مورد محصولات نانو در كشور درآمدزایی و ثروت آفرینی داشته است كه این درآمد زایی در سال ۹۵ حدود ۷۰۴ میلیارد تومان و برای سال ۹۶ بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان بوده است، بسیار امیدبخش و دلگرم كننده است.
سعید سركار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: كه نانو فناوری این امكان را دارد كه وضعیت زندگی مردم را بهبود ببخشد و در كشور تولید ثروت كند.
وی اضافه كرد: مسیر توسعه نانو فناوری در كشور با مصوبات و مساعدت های شورای عالی انقلاب فرهنگی ممكن شد و این شورا نیروی پیش برنده صنعت نانوی كشور است.
وی تاكید كرد: ما برای بررسی فعالیت های خودمان در جهت مأموریتی كه داریم، شاخص هایی مانند توسعه منابع انسانی، تولید علم، توسعه فناوری نانو، توسعه صنعتی نانو و حجم محصولاتی است كه به بازار داخلی و جهانی عرضه می شود، را مشخص كرده ایم تا بتوانیم ارزیابی دقیقی از موقعیت خود انجام داشته باشیم.
سركار ادامه داد: ما اكنون ۳۵ هزار نفر دانشجو و فارغ التحصیل در مقطع كارشناسی ارشد و دكتری در حوزه نانو فناوری داریم و این در شرایطی است كه در آغاز راه تنها ۱۰ استاد در زمینه نانو فناوری داشتیم.
وی اظهار داشت: اكنون ۲۴۵۰ عضو هیئت علمی فعال در حوزه نانو فناوری داریم و سال قبل ۹۳۲۵ مقاله علمی در سطح جهانی منتشر نموده ایم.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو هم چنین با اشاره به فعالیت این ستاد در توسعه این علم در حوزه دانش آموزی هم اضافه كرد: یكی از مهم ترین فعالیت های ما تشكیل ۲۴۷ نهاد ترویجی فعال در حوزه نانو در سطح دانش آموزی بود كه این نهادها متولی آموزش معلمان و ترویج نانو در مدارس كشور هستند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران در انتها هم اظهار داشت: در كنار برگزاری المپیاد دانش آموزی نانوتكنولوژی، هفته گذشته المپیاد جهانی دانشجویی نانو فناوری را برگزار كردیم كه در بخش تجاری سازی فناوری نانو كشورمان رتبه اول را به دست آورد.

1397/01/31
21:39:53
5.0 / 5
5274
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته