رئیس بنیاد نخبگان در مهر خبر داد؛

بازگشت ۱۰۰۰ نخبه از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا، آمار مهاجرت دانشجویان

بازگشت ۱۰۰۰ نخبه از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا، آمار مهاجرت دانشجویان مداربسته: رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینكه درصدد هستیم فضایی برای بازگشت نخبه هایمان فراهم نماییم، اظهار داشت: طی ۲ سال و نیم گذشته ۱۱۰۰ نخبه ایرانی به كشور بازگشتند.خبرگزاری مهر- گروه دانش و فناوری، میترا سعیدی كیا؛ دكتر سورنا ستاری، رئیس بنیاد ملی نخبگان و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در هفته گذشته در خبرگزاری مهر حضور یافت و ضمن بازدید از بخش های مختلف به سئوالات خبرنگاران این رسانه پاسخ داد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان در مورد تعداد دانشجویان ایرانی در خارج از كشور، آمار مهاجرت نخبگان ایرانی، تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از كشور و چگونگی فعالیت نخبگان در كشور صحبت كرد.
ستاری با تاكید بر لزوم تولید فضایی برای ایرانی ها مقیم خارج و نخبگان اظهار داشت: راه اندازی استارتاپ ها بهترین انگیزه برای بازگشت نخبگان به كشور به حساب می آید.
مشروح گفتگوی مهر با سورنا ستاری به شرح زیر است:
*یكی از شایع ترین آمارهایی كه درباره ایران همیشه ورد زبانها است، آمار مهاجرت نخبگان است همیشه عنوان می گردد كه ما در این زمینه در مقایسه با سایر كشورها آمار بالایی داریم شما بعنوان رئیس بنیاد ملی نخبگان این مورد را تأیید می كنید؟
بهترین و معتبرترین آمار برای مهاجرت به صورت كلی همان آماری است كه توسط سازمان ملل منتشر می شود؛ متاسفانه كسی مبحث مهاجرت را نفی نمی كند اما اعداد ژورنالیستی گفتن در مورد مهاجرت نخبگان سبب ضربه زدن به سیستم فكری كشور خواهد شد.
*بر اساس همین آمار سازمان ملل وضعیت مهاجرت دانشجویان یا قشر نخبه ایرانی به خارج از كشور چقدر است؟
طبق آمار سازمان ملل ایران جزء كشورهایی است كه نه مهاجر پذیر و نه مهاجر فرست است؛ ما الان در چنین جایگاهی هستیم و آمار آن هم هر ساله منتشر می گردد.
*پس آمارهایی كه از جانب صندوق بین المللی پول منتشر می گردد صحیح نیست؟
آمارهایی كه از قول صندوق بین المللی پول منتشر می گردد كه تعداد بالایی از ایران مهاجرت كرده اند و این اخبار در سایت ها می چرخد، آمارهای صحیحی نیستند.

*در حال حاضر آخرین آمار دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از كشور چقدر است؟
آمار دانشجویان خارج از كشور ما بسیار پایین است؛ یعنی حدود ۴۷-۴۸ هزار دانشجوی ایرانی در خارج از كشور داریم كه به نسبت جمعیت دانشجویی كل كشور كه برابر با ۴ ونیم میلیون است، حدودا حدود یك درصد می گردد.
این در حالی است كه متوسط دنیا در این زمینه بالای ۳ درصد است و ما بر مبنای آخرین آمار نرخ بالایی در زمینه تحصیل دانشجویانمان در دانشگاههای خارجی نداریم.
*این میزان مهاجرت بیشتر در چه رشته هایی صورت می گیرد؟
ما ایرانیان به علوم پایه و مهندسی در اروپای غربی، امریكا و كانادا معروف هستیم. از طرفی در پزشكی و علوم انسانی آمار كمتری داریم. در پزشكی كمتر از علوم پایه بوده و در علوم انسانی آمار شاغلان به تحصیل در خارج از كشور بسیار اندك هستند.
۸۳درصد دانشجویان ما در علوم پایه و مهندسی در امریكا مشغول به تحصیل هستند. ما معروف به علوم پایه هستیم.
در سایت امریكایی و كانادایی آمار مهاجرت های۶۰-۷۰ ساله به تفكیك جنسیت، تحصیلات و ابعاد مختلف مشخص شده است؛ در این سایت مشخص شده كه آمار مهاجرت ایرانیان به كانادا سیر نزولی داشته است به صورتیكه طی چند سال اخیر از حدود ۱۶هزار به ۵ هزار نفر كاهش پیدا كرده است.
در سایت امریكایی و كانادایی مشخص شده كه آمار مهاجرت ایرانیان به كانادا كاهش پیدا كرده به صورتیكه طی چند سال اخیر از حدود ۱۶هزار به ۵ هزار نفر رسیده است*تعداد مهاجرت دانشجویان ایرانی به خارج از كشور در مقایسه با پیش از انقلاب چه تفاوتی داشته است؟
در زمان انقلاب ۱۷۰ هزار دانشجو در داخل مشغول به تحصیل بودند و همزمان ۱۰۰هزار دانشجو در خارج از ایران تحصیل می كردند كه از این تعداد ۵۷-۵۶ هزار نفر فقط در امریكا درس می خواندند؛ كشور ما در آن زمان بزرگترین كلونی دانشجوی خارجی در امریكا بود اما جالب است كه در آن زمان به ما لقب فرار مغزها نمی دادند.
*كشور ما در مقایسه با سایر كشورها كه آمار مهاجرت بالایی دارند چه وضعیتی دارد؟
اكنون عربستان ۵برابر ما دانشجو در خارج از كشور دارد. كره ۸ برابر و چین هم ۳۵۰ هزار دانشجو در خارج از كشور دارد و این یعنی تعداد ما به نسبت سایر كشورها كمتر است.
یك مطالعه توسط NSF یا بنیاد ملی علوم امریكا بر روی دانشجویان دكتری در سال ۲۰۱۵ انجام شد كه بر مبنای آن متوسط ماندگاری این افراد در امریكا در رشته مهندسی و علوم پایه ۶۸ درصد است.
البته این بد نیست كه ما فرزندانمان را تشویق به تحصیل در رشته های مختلف در خارج از كشور نماییم.اما مهم عدم ماندگاری آنها در خارج از كشور است.
*چه تعداد ایرانی نخبه مقیم خارج از كشور به ایران بازگشته اند؟
طی دوسال و نیم گذشته هزار و صد نفر بازگشته اند كه ۷۰ درصد آنها در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا تحصیل كرده اند.
طی دوسال و نیم گذشته هزار و صد نفر بازگشته اند كه ۷۰ درصد آنها در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا تحصیل كرده اند*چقدر كوشیده اید تا فضا را برای بازگشت و ماندگاری مهاجرین تحصیلی به كشور فراهم كنید؟
ما روی سیاست های برگشت كار كردیم و به نتیجه رسیدیم كه اگر یك فضایی در داخل تولید شود كه یكی از پایه های آن استارتاپ ها باشد، می توانیم محیط را برای برگشتنشان فراهم نماییم.
اكنون می بینیم كه خیلی از موفق ترین استارتاپ ها در داخل به واسطه افرادی راه اندازی شده اند كه از خارج برگشته اند؛ خیلی از آنها در فیسبوك، اوبر، گوگل و... فعالیت داشته اند و همان ایده ها را در كشور ما هم بومی سازی و پیاده سازی می كنند.

1397/05/21
14:29:05
5.0 / 5
5002
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته