جبران كم آبی با فناوری-۷

باروری ابرها با نانوذرات توسط محققان كشور

باروری ابرها با نانوذرات توسط محققان كشور مداربسته: محققان دانشگاه یزد موفق شدند با فناوری نانو و تولید نانوذرات ابرها را بارور كنند. همین طور از این نانو ذرات می توان در مه زدایی باز استفاده نمود.به گزارش مداربسته به نقل از مهر، این روزها خیلی از كشورهای دنیا درگیر مسائل مربوط به خشكسالی و كم آبی هستند و برای برون رفت از این مشكل، دست به دامن فناوریهای مختلف برای كمك به بارندگی بیشتر و دستیابی به منابع آبی جدید شده اند. در این میان تكنولوژیهایی مانند شیرین سازی و انواع تصفیه آب باز مورد توجه قرار گرفته اند و در خیلی از كشورها استفاده می شوند.
كشور ما باز در خیلی از این فناوریها توانمندی و دستاوردهای خوبی كسب كرده است كه می تواند برای جبران كم آبی به كار رود از این رو در نظر داریم با معرفی و تشریح ماحصل تلاش محققان كشور و بررسی مزیتهای استفاده از این فناوری های آبی گامی در جهت اطلاع رسانی دقیق و موثر در این زمینه برداریم.
فناوری نانو چاره ساز در باروری ابرها
دكتر محمد جغتایی، عضو هیات علمی دانشكده فیزیك دانشگاه یزد در مورد «فرآیند باروری ابرها با هواویزهای گرافنی» درگفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: ما در این دانشگاه موفق شدیم كه با فناوری نانو و احداث نانوذرات و تزریق آن به ابر در امتداد باروری ابرها گام برداریم.
وی با اشاره به دلایل لزوم باروری ابرها اظهار داشت: در طبیعت برای تشكیل ابر به سه عامل رطوبت هوا، صعود و ذرات ریزی كه بخار آب می تواند روی آنها تجمع پیدا كند نیاز است؛ معمولا در دو عامل اولیه یعنی صعود هوا و رطوبت، امكان اعمال تغییر نیست.
این محقق با اشاره به اینكه در این پروژه از فناوری نانو بهره بردیم، اظهار داشت: طی این فرآیند برای كریستال سازی ابرها از نانو مواد استفاده كردیم كه از جنس گرافن هستند اغلب دارای ساختار شش وجهی بوده و تطابق بسیار خوبی با شبكه كریستالی بلور یخ دارند.
جغتایی اظهار داشت: این نانومواد توسط شوك حرارتی وارد فضای ابر می شوند و به سبب سایز مناسب ذره و گروه های عاملی مناسبی كه در این ذره قرار دارد می توانند در كریستال سازی بسیار ثمین باشند، به صورتی كه منجر به بازدهی مناسبی نسبت به نمونه های خارجی میگردد.
عضو هیئت علمی دانشگاه یزد با اشاره به روند پروژه باروری ابرها با فناوری نانو اظهار داشت: در فرآیند باروری ابرها هسته های میعان یا هسته های یخی را وارد محیط ابر می نماییم.
وی اشاره كرد: معمولا باروری ابرهای سرد از اختلاف فشار بخار بین حالت های مختلف آب احداث میگردد. از این رو در دماهای زیر صفر درجه بین حالت آب و حالت یخ اختلاف فشار بخار اشباع خواهیم داشت و مولكول های آب از روی قطره های آب ابرسرد (آب ابرسرد آب در حالت مایع زیر صفر درجه است) به سمت كریستال های یخ حركت می كنند.
این محقق اضافه كرد: در این فرآیند قطره های آب ابرسرد كوچك و كوچك تر خواهند شد در نتیجه كریستال های یخ رشد می كنند سنگین و سنگین تر شده و بعد سقوط می كنند؛ این سقوط همان فرایند بارش است.
مه زدایی با ذرات گرافنی
جغتایی اشاره كرد: در این آزمایشگاه ذرات شبه كریستال یخ تولید شده كه در اثر فرآیند برژرون رشد می كنند.
وی با اشاره به اینكه مواد مورد استفاده در باروری و مه زدایی ساختار مشابهی دارند، این مواد هم در باروری ابرها و هم در مه زدایی می توانند استفاده شوند و با سازوكار نسبتا ساده ای قابلیت تبدیل به هواویزهای موثر در خرد فیزیك ابر را دارند.
جغتایی با اشاره به اینكه خیلی از فرودگاه های ما مانند مشهد، اردبیل، تبریز، همدان، فرودگاه هایی هستند كه درگیر مه سرد هستند، اظهار داشت: ما می توانیم با استفاده از این مواد عملیات مه زدایی را در شعاع موثر یك فرودگاه انجام دهیم همین طور ما بیشتر از ۲۸۵ گردنه در ایران داریم كه مه گیر هستند و می توانیم از این فناوری در گردنه ها باز استفاده نمائیم.

عضو هیات علمی دانشگاه یزد اضافه كرد: نانوموادی كه در دانشكده فیزیك دانشگاه یزد سنتز شده و در محیط ابر آزمون شده، نانو موادی كم هزینه هستند كه با مواد داخلی تولید میگردد و همان اثر كریستال های یخی را برای ما احداث می كنند.
وی با اشاره به اینكه این موادنانویی در غلظت های مورد استفاده در باروری ابرها اثرات نامطلوب زیست محیطی ندارند، اظهار داشت: تابحال چنین پروژه ای در داخل كشور انجام نگرفته و از ذره های گرافنی برای باروری ابر و مه زدایی استفاده نكرده است.
به گزارش مداربسته به نقل از مهر، این طرح در دانشگاه یزد با همكاری دكتر فاطمه استواری عضو هیات علمی دانشگاه یزد اجرایی شده است.

1397/10/17
14:20:18
5.0 / 5
5012
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته