توسط محققان ژاپنی تولید شد؛

مدادی حاوی نانوذرات طلا كه رنگ طلایی ایجاد می كند!

مدادی حاوی نانوذرات طلا كه رنگ طلایی ایجاد می كند! مداربسته: محققان مدادی ساختند كه در آن علاوه بر گرافیت، نانوذرات طلا هم وجود دارد. این نانوذرات برخلاف نانوذرات طلایی كه رنگ قرمز یا آبی دارند، كاملاً طلایی است.به گزارش مداربسته به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، پژوهشگران ژاپنی نشان دادند كه الكترون های آزاد در نانوذرات طلا می تواند رفتاری شبیه به الكترون های موجود در طلای توده ای داشته باشد.
با بهره گیری از مداد گرافیتی، این گروه تحقیقاتی روشی عرضه كردند كه در آن می توان رنگ طلایی موجود در طلای توده ای را در نانو ذرات طلا ایجاد كرد، این در شرایطی است كه نانوذرات طلا رنگ آبی یا قرمز دارند.
بدون شك رنگ طلایی طلا یكی از خواص مهم این ماده است. با این وجود زمانی كه طلا در مقیاس نانومتری در می آید خواص اپتو الكترونیكی آن از راه رزونانس پلاسمون سطحی محلی تغییر می كند.
در نانوذرات طلا، نوسانات الكترون های غیرمستقر متمركز روی سطح طلا محدود می شود. این كار باعث می شود كه رنگ طلا به آبی یا قرمز در آید كه این امر بستگی به ابعاد آن دارد. بنابراین، برای این كه رنگ طلایی نانوذرات طلا بازگردد باید اثر رزونانس پلاسمون سطحی محلی حذف شود.
هیروشی موریواكی از دانشگاه شینشو با انجام پوششی موفق به این كار شده است. موریواكی و همكارنش با استفاده از یك مداد روی زیر لایه ای ارزان شبیه به كاغذ سلولزی، مبادرت به انجام این كار كردند.
آنها در نهایت نانوذرات طلا را روی گرافیت موجود در مداد قرار دادند كه این كار با استفاده از جذب لایه یونی انجام شد. برهم كنش با گرافیت موجود در مداد خواص نانوذرات را تغییر می دهد و در نهایت رنگ نانوذرات از قرمز یا آبی به طلایی تغییر می كند.
این گروه تحقیقاتی دریافتند كه با این كار نانوذرات، فعالیت كاتالیستی خویش را حفظ می كنند. همینطور از این روش می توان برای الكترونیك لوكس استفاده نمود. نتایج این پروژه در چارچوب مقاله ای در نشریه Nanoscale به چاپ رسیده است.

1397/12/25
12:22:54
5.0 / 5
5530
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
دوربین مداربسته

newcctv.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مداربسته محفوظ است

دوربین مداربسته مداربسته

انواع دوربین مداربسته